e-news.cz - kurzy
Reklama

Nedostatek lékařů? Zvyšme platy a zaveďme na VŠ školné

20.04.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Nedostatek lékařů? Zvyšme platy a zaveďme na VŠ školné

Neustálé stesky lékařů a učitelů kvůli platům lze řešit v podstatě velmi jednoduše.

Ano, razantním zvýšením platů, se kterým se ale současně zavede školné. A pokud někdo nebude mít na školné, jak varují socialisté, zaváže se na nějakou dobu státu. Nebo přesvědčí komisi některého ze stipendijních evropských programů. Současný stav, kdy zejména mladí lékaři odcházejí do zahraničí, je totiž tristní. Firma by to nazvala „zmařenou investicí“, když už teď řídíme stát jako firmu.
Stát potřebuje určité vysokoškolské profese – lékaře, učitele, vědce, soudce… Ne bakaláře z hradecké univerzity pro úředníky. Respektive stát by potřeboval propracovanější mapu s předpokladem na deset let dopředu, jaké vysokoškoláky potřebuje – a v jakém počtu. Například pokud nějakým způsobem potřebuje dva tisíce sociologů, není důvod financovat bezplatně šest stovek absolventů ročně. Aktuálně absenci takové mapy potřebnosti dokazuje také situace, kdy v Česku chybí osm stovek psychiatrů. Za prvé je to obrovské číslo, za druhé právě proto nebude jednoduché takový převis poptávky řešit v dohledné době. A zde si navíc nevypomůžeme ukrajinskými lékaři, protože psychiatři potřebují se svými pacienty zejména mluvit.
Vysoké školství už totiž nepovažujme za právo na vzdělání, to je relikt socialismu zpřed roku 1989. Toho bezplatného a státem garantovaného vzdělání se každému dostane do jeho plnoletosti na základních a středních školách. Vysokoškolské vzdělání je svého druhu životní investicí, která vzdělanému člověku přinese buď možnost pracovat v lukrativním byznysu nebo mu zajistí slušně zaplacené stabilní zaměstnání. Na takové investici by se měl student podílet. V Evropě si v podstatě všude nějakým způsobem studenti vzdělání platí. Taková reálná částka je 500 eur na semestr (například v Německu). Přepočítáme-li to na koruny, jde o částku 13,5 tisíce, tj. 2700 korun na měsíc. To je investice, která se vrátí do tří let. Jistě by to mělo pozitivní dopad i na studenty samotné. Aby „vejška“ nebyla jen časem nekonečných mejdanů bezstarostných zastydlých puberťáků.
V Česku studuje aktuálně něco přes tři sta tisíc studentů na všech školách, přičemž na největších „státních“ školách – UK v Praze a na České zemědělské univerzitě, na Masarykově univerzitě v Brně, Univerzitě Olomouc a na VUT v Brně a ČVUT v Praze – studuje zhruba sto tisíc studentů. Při zavedení „evropského“ školného by to představovalo měsíčně(!) čtvrt miliardy korun do rozpočtů vysokých škol. A s takovými finančními injekcemi by se vcelku pochopitelně vysoké školství zkvalitnilo velmi razantně. Pak se nebude třeba o některých „peďácích“ říkat, že to je trochu náročnější gympl a chodí tam holky, co neumí matematiku. Jinými slovy, ze škol by vycházeli kvalitnější odborníci, kteří by zvedli kvalitu pracovní síly. To by zase změnilo strukturu zaměření naší ekonomiky. Abychom nebyli jen ty levné montovny.
Z takového fondu „školného“ by šlo vytvořit i systém stipendií pro sociálně slabší studenty či pro studenty v oborech, které stát opravdu potřebuje. Ti, kteří by neměli na studia kvůli svému sociálnímu statusu, by se zavázali státu (což platí zejména právě u lékařů), že budou nějakou dobu v Česku pracovat. A pokud by chtěli odejít, ať už do soukromé sféry nebo do zahraničí, vyplatili by se sami nebo by je vyplatil nový zaměstnavatel.
Lékaři, učitelé a vědci by pak mohli a měli mít nástupní absolventský plat padesát tisíc korun, respektive dvojnásobek průměrné mzdy, který by jim lineárně rostl s přibývající praxí. Dnes se nástupní plat lékaře pohybuje mezi dvaceti a třiceti tisíci korunami. Takže pokud by souhrnné školné bylo například 100 tisíc korun a stát garantoval bezúročnost půjčky na vzdělání, vycházela by splátka na 2800 korun měsíčně a splaceno by pracující lékař měl po třech letech. A taková částka je v osobním rozpočtu při výplatě převyšující dvojnásobek průměrné měsíční mzdy finančně snesitelná.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama