e-news.cz - kurzy
Reklama

Do dozorčích rad si ministři stejně mohou dosadit své lidi

20.08.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Do dozorčích rad si ministři stejně mohou dosadit své lidi

Recenze zákona o výběru osob do řídících a dozorčích orgánů právnických osob s majetkovou účastí státu (nominační zákon).

Hodnocení Ekonomického magazínu: 50 %
Autoři: poslanci Radek Vondráček, Pavel Bělobrádek, Petr Gazdík, Marek Černoch, Jiří Mihola a další
Datum předložení: Únor 2017
Stanovisko vlády: Neutrální
Neprůhlednost nominací do řídících orgánů podniků se státní účastí, slavné trafiky pro poslance ODS, které dodnes řeší soudy, vedla poslance k přesvědčení o potřebnosti právní úpravy nominací do vedoucích a kontrolních pozic ve státních či polostátních podnikatelských subjektech, která zajistí transparentnost výběru těchto osob, jejich apolitičnost a odbornost. Za přijetí nominačního zákona mocně lobbovalo sdružení Rekonstrukce státu, které ho označilo za jeden z devíti pilířů protikorupční revoluce. Závazek k vytvoření standardů pro nominaci zástupců státu do obchodních společností a státních podniků se tak objevil již v koaliční smlouvě i programu Sobotkovy vlády. Ta několik měsíců po svém nástupu založila Vládní výbor pro personální nominace a Ministerstvo financí začalo zpracovávat věcný záměr zákona. Ten ovšem narazil už v Legislativní radě vlády a následně i ve vládě.
Zatímco některé resorty tvrdily, že je zákon nadbytečný a současná úprava dostatečná, případně rovnou navrhly zrušení Výboru pro personální nominace (a vše ponechat pouze v kompetenci příslušného ministra), jiné naopak považovaly předložený návrh za nedostatečný a požadovaly jeho rozšíření o zásady odměňování a standardy pro pravidla managementu dotčených podniků či restrikce za nominace politiků. Ministři Dienstbier a Marksová chtěli navíc povinné zastoupení žen.
Po zdlouhavých diskusích nad desítkami zásadních a věcně se vylučujících připomínek byl finální zákon vládě (neúspěšně) předložen až začátkem roku 2017 a do sněmovny nakonec putoval jako iniciativa poslance Vondráčka (ANO) a dalších. Předpokládá zřízení pětičlenného Výboru, který bude jako poradní orgán vlády posuzovat kandidáty do řídících a dozorčích orgánů právnických osob s majetkovou účasti státu. Nominace mu mají předkládat ministerstva, do jejichž působnosti právnická osoba spadá, na základě výběrového řízení.
Není zde kodex řádné správy státem vlastněného podniku ani zákaz nominace poslanců a senátorů ještě čtyři roky po skončení mandátu, které byly původně ve hře. Ministerstva se navíc mohou od stanoviska Výboru odchýlit, pouze to musí veřejně – transparentně odůvodnit. V tomto směru vyšel návrh vstříc obavám ministrů ze ztráty rozhodujícího vlivu na řízení „jejich“ podniků. Členy výboru má jmenovat a odvolávat vláda na návrh kteréhokoli ministra, podmínkou je kromě odbornosti i nečlenství v politické straně nebo hnutí.
Návrh se drží hodně při zemi a víceméně kopíruje současnou praxi. Zakotvit ji do zákona je podle předkladatelů nutné, aby se zabránilo jejímu obcházení. Zákon sice v takovém případě nepočítá s žádnými sankcemi, spíše než obcházení ve skutečnosti hrozí jeho formální naplňování, asi jako když státní úředníci museli složit zkoušku, a jako na potvoru: všichni udělali. 
Křižáci transparentnosti budou spokojeni a ministr tam stejně posadí, koho bude chtít. To nemusí být a priori špatně: vybere si člověka, kterého zná a důvěřuje mu. Transparentnost neboli průhlednost je vůbec posvátnou krávou naší doby. Transparentní máme dnes úplně všechno: veřejné zakázky, účty politických stran, vlastnictví akcií, smlouvy, majetky politiků, různé odposlechy i vyšetřovací spisy. Sama průhlednost přitom žádný všelék není, stejně jako tolik vzývaná odbornost či apolitičnost. I transparentně vybraný odborník se může ukázat být zločincem. Před protikorupční inkvizicí se však tímto způsobem nerouhejte, pokud se nechcete dostat na pranýř za pokus o korupční kontrarevoluci.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

Recenze novely zákona o státní sociální podpoře

06.03.2024, Autor: red

Meziroční nárůst cen za elektřinu pro průměrnou domácnost odhadem 4500 Kč ročně predikoval v listopadu loňského roku Tomio Okamura. Vycházel z avizovaného růstu regulovaných cen energií a zapřísahal vládu, aby občanům a firmám s drahými cenami energií v příštím roce pomohla, jinak se z toho všichni zhroutí.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze návrhu ústavního zákona o referendu

19.02.2024, Autor: red

Největším příznivcem přímé demokracie zpravidla bývají opoziční strany. Mohou tak odmítat vládou prosazované nepopulární kroky, nebo jen vládě jednoduše vnucovat vlastní agendu. Pokud se opozice po volbách ujme moci, její vztah k referendu zpravidla značně ochladne.

Recenze novely trestního zákoníku

05.02.2024, Autor: red

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek má u neziskovek spoustu škraloupů. Od posezení s nežádoucími osobami přes bombardování žalobců nevhodnými dotazy. Přitom se nedá říct, že by se jim nesnažil nadbíhat. Nové vymezení trestného činu znásilnění je úpravou, po níž různé spolky volají už dlouho a musel přijít ministr Blažek, založením spíše konzervativec, aby je někdo konečně vyslyšel.

Recenze novely zákona o státní památkové péči

22.01.2024, Autor: Z blogosféry

Stát to sice není, ale zároveň tak trochu je. Je to součást Číny a zároveň úplně ne. Postavení Tchaj-wanu by se dalo mírně řečeno označit za schizofrenní. Většina světa zastává politiku jedné Číny, což znamená, že Tchaj-wan jako stát neuznává, současně s ním však udržuje vztahy, jako by to stát byl, jen tomu tak neříkají.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

27.12.2023, Autor: red

O mizerném nakládání se zemědělským půdním fondem už se toho napsalo mnoho, takže jen stručná rekapitulace. Každý rok je v průměru vyjímáno a zabíráno 700 hektarů zemědělské půdy, z toho zhruba 40 % té nejkvalitnější v první a druhé kategorii. Pokud bychom to sečetli za deset či dvacet let, jsou to obrovská čísla.

Recenze novely zákona o soudech a soudcích

11.12.2023, Autor: swp, red

Bylo vám třicet, jste svéprávný a bezúhonný? Pokud ano, jděte dělat přísedícího k soudu. Zvolen bude každý, pokud jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že svou funkci bude řádně zastávat. Ve skutečnosti postačí ta svéprávnost a možná formální bezúhonnost. O místa soudních přísedících dlouhodobě není zájem a na soudech jich je nedostatek.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze novely zákona o rozpočtovém určení daní

03.11.2023, Autor: red

Že mají kraje málo peněz, ví snad každý. Ne že by to lidi zas tak zajímalo, ale stěžovat si na nedostatek financí je u nás národním sportem číslo jedna. Mezi krajskými politiky lze čas od času dokonce zaslechnout názor, že krajská samospráva nemá smysl, pokud kraje nedostávají k výkonu svých pravomocí dostatek peněz.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama