Apogeo
Reklama

Bankovní daň, kterou navrhuje ČSSD, zdraží služby klientům bank

17.02.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Bankovní daň, kterou navrhuje ČSSD, zdraží služby klientům bank

Bankovní daň, s jejímž návrhem přišla v rámci svého programu ČSSD, podle všeho dopadne na klienty bank, kterým zdraží bankovní

služby. Alespoň se na tom shodují analytici oslovení agenturou ČTK. Opatření je podle nich čistě politickým aktem bez ekonomického opodstatnění.
Podle některých ekonomů pak speciální daň pro jeden sektor ekonomiky, v tomto případě bankovní, může přinést negativní důsledek, kdy bude odrazovat od dalších zahraničních investic v ČR. Návrh speciální bankovní daně v programu ČSSD počítá se zavedením čtyř sazeb podle výše aktiv bank. Základ daně má vycházet z celkových aktiv banky, nikoliv z výše jejího zisku. Propočty ČSSD naznačují, že stát by měl díky navrhované dani získat ročně do rozpočtu 11 miliard korun. ČSSD popírá, že by se zavedení daně mělo negativně dotknout klientů. Možné přenesení daně na klienty by měl dle ní eliminovat konkurenční boj.
Jak má speciální bankovní daň vypadat?
ČSSD navrhuje pro novou daň čtyři sazby. Nejnižší z nich ve výši 0,05 % pro banky s aktivy do 50 miliard korun, 0,1 % pro banky s aktivy od 50 do 100 miliard korun aktiv, 0,2 % pro banky s aktivy od 100 do 300 miliard korun a nejvyšší sazbu 0,3 % procenta pro banky s aktivy vyššími než 300 miliard korun.
Analytici upozorňují, že na opatření doplatí klienti
Oslovení analytici se v zásadě shodují v obavách, že nově navrhovaná daň se ve svém důsledku přesune, například formou skrytých poplatků, na klienty bank. Opatření, které je dle slov některých z nich především politickým aktem, může odradit i zahraniční investice v ČR.
„Zavedení progresivní bankovní daně by se mohlo dotknout všech klientů bank, jelikož banky to na někoho potřebují přenést,“ uvádí například analytička Finlord Eva Mahdalová. „Navíc vzhledem k tomu, že daň je progresivní a některé banky budou mít sazbu vyšší, a některé zase nižší, tak by to v konečné fázi mohlo například vést ke skrytým poplatkům, na což by doplatil klient.“
Podobný názor zastává František Bostl, analytik společnosti Chytrý Honza: „Bankovní daň nebude mít jiný dopad než zdražení služeb bank a logicky to bude český občan, kdo to zaplatí. Proto by si měla ČSSD uvědomit veškeré dopady svých kroků a nevytahovat populistické králíky z klobouku pár měsíců před volbami,“ uvedl.
Ani podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka není zavedení sektorově specifické daně vhodná cesta: „Sektorové daně jen zbytečně pokřivují podnikatelské prostředí. Při zavedení sektorové daně mohou banky část dodatečných nákladů přenést na klienty anebo přesunout část aktivit či výnosů do jiných zemí, čímž se vyhnou nejen placení sektorové daně, ale i základní daně z příjmu právnických zemí v České republice,“ uvedl. Navíc podle něj sektorová daň může odradit další zahraniční investice v ČR.
„Banky čelí takovému konkurenčnímu tlaku a tak tíživé regulatorice, že sektorová daň na ně uvalená nemá žádné ekonomické opodstatnění a je čistě politickým aktem, který má potenciál znevěrohodnit Českou republiku v očích mezinárodní investorské komunity,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Také zakladatel serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher tvrdí, že se náklady spojené s daní přesunou na klienty do méně viditelného prostředí. „O potenciálním zhoršení úvěrových podmínek ani nemluvě. A to hovořím jako letitý kritik poplatkové politiky našich bank,“ dodal.
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Černých odběrů bylo loni více, ale za méně peněz 

25.04.2024, Autor: red

Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům nafakturovaly za nelegální odběr pitné vody a černou produkci odpadních 3,7 miliónu korun (v celkové sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce), zatímco za rok předchozí to bylo 3,9 miliónů korun. V roce 2022 PVK evidovaly 276 případů, v uplynulém roce pak 298.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Vláda rozhodla o pokračování a usnadnění podpory firmám exportujícím na Ukrajinu

19.04.2024, Autor: Z blogosféry

Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 17. dubna 2024 rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

Poradna: Jak dodavatelé energií stanovují zálohy

04.04.2024, Autor: Z blogosféry

Zálohy na elektřinu a plyn jsou důležitou součástí procesu dodávky energií. V zájmů odběratelů je, aby je měli nastaveny optimálně, a tak se vyhnuli nepříjemným situacím. Co zálohy jsou, z čeho se skládají, kdo je může měnit a jaký je jejich význam pro každého z nás?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Havárie na vodovodní síti loni PVK řešily rychleji

26.02.2024, Autor: red

Pražským vodovodům a kanalizacím se daří rychleji odstraňovat havárie na vodovodní síti. Průměrná doba přerušení dodávky pitné vody na jednu závadu v loňském roce poklesla na 8 hodin a 29 minut. V roce 2022 to bylo 10 hodin a 27 minut, což je meziroční pokles o téměř dvacet procent.

Dálkový odečet spotřeby vody využívá stále více zákazníků PVK

21.02.2024, Autor: red

Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. Přitom v roce 2012 jich bylo pouhých 157 kusů.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama