Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že je pro ukončení intervencí proti posilování koruny v pozdějším termínu než v polovině letošního roku. Pozdější ukončení by bylo dle jeho názoru bezpečnější.

Členové bankovní rady ČNB však opakovaně uváděli, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí vidí polovinu roku 2017. ČNB již intervenovala v objemu více než 1,3 bilionu Kč. Pro Hospodářské noviny to zopakoval i Mojmír Hampl. „Je pravděpodobné, že to nastane kolem poloviny roku.“

Závazek (intervenční) by se dal opustit později

„Kdybyste se ptal jenom na můj osobní názor, na rozdíl od řady tržních hráčů si umím představit, že exit může nastat i o chvilku později,“ pokračoval. „Závazek by se dal opustit o něco později bez dopadu na cenovou stabilitu a hladký průběh exitu,“ doplnil. O termínu ukončení intervencí, které od listopadu roku 2013 brání posilování české koruny, bude rozhodovat bankovní rada České národní banky. Mojmír Hampl je jedním ze sedmi členů této rady.

V lednu 2017 největší objem intervencí ČNB

Počátkem února bankovní rada zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí centrální banky vidí polovinu roku 2017. Objem intervencí na začátku roku zesílil, v lednu byl dokonce nejvyšší od počátku intervencí. Podle názoru ekonomů je nárůst způsoben jak růstem inflace, tak očekáváním investorů, že Česká národní banka v dohledné době ukončí kurzový závazek a přestane s intervenováním.

Přesný termín ukončení intervencí nebude dopředu avizován

Hampl pak opět zdůraznil, že si neumí představit, že by mezi rozhodnutím o ukončení intervencí a jeho zveřejněním bylo nějaké prodlení: „Opuštění kurzového závazku je měnové rozhodnutí, které učiníme na jednom ze zasedání bankovní rady a které bude v okamžiku, kdy ho učiníme, oznámeno.“

ČNB již nakoupila zahraniční měnu za 1,3 bilionu Kč

Česká národní banka zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč za euro. Od začátku intervencí v listopadu 2013 do konce letošního ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu Kč. V lednu tohoto roku utratila za nákup eur asi 391 miliard korun.