Pelhřimov se stal nejlepším českým městem pro podnikání. Jako druhý se umístil Humpolec, který se mezi nejlepšími místy pro podnikání umisťuje tradičně. Třetí příčku získala Jihlava. Devátého ročníku soutěže Město pro byznys 2016 se zúčastnilo 205 měst a obcí s rozšířenou působností a dvaadvacet městských částí Prahy. Kompletní výzkum zpracovala agentura Datank. Vloni byl vítězem Humpolec před Dobruškou.

Město Pelhřimov se stalo nejlepším místem pro podnikání zejména díky největšímu podílu podnikatelů, nejnižší dlouhodobé nezaměstnanosti, nejnižším nákladům na dluhovou službu a rovněž díky úspěšnému čerpání evropských dotací.

Starosta Pelhřimova František Kučera uvedl, že umístění města není dílem okamžiku. „Není to krátkodobá záležitost, Pelhřimov se věnuje podnikatelům. Vytvořili jsme průmyslové zóny, osvědčila se nám pravidelná setkání s podnikateli. V rozpočtu města jsme navýšili kapitálové výdaje,“ vysvětlil. Podle něj je problém pouze v nedostatku odborné pracovní síly.

Druhý Humpolec patří mezi nejlepší místa pro podnikání dlouhodobě 

Humpolec, který se nyní umístil na stříbrné příčce, patří mezi nejlepší místa pro podnikání v České republice dlouhodobě. Vůbec nejlepší byl v soutěži v letech 2008, 2013 a 2015. Město tradičně patří k lokalitám s vysokým podílem podnikatelů, firem i velkých zaměstnavatelů. Jelikož nabízí i vysoký podíl učňů a studentů v odborném vzdělávání, disponuje na rozdíl od mnoha jiných míst také dostatečným množstvím kvalifikovaných zaměstnanců.

Třetí v pořadí Jihlava získala body především v hodnocené části týkající se radnice, konkrétně v kritériích hospodaření a finanční stability města. Jihlava slaví úspěch v čerpání evropských dotací a radnice vynakládá značný podíl výdajů na investice. Dalšími nejlepšími místy pro podnikání v České republice byly v první desítce Benešov, Vizovice, Třinec, Jindřichův Hradec, Nová Paka, Písek a Šternberk.

Hodnocení se skládá ze 34 kritérií

Obce jsou ve výzkumu Město pro byznys hodnoceny na principu 34 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Obě oblasti se na celkovém hodnocení podílejí stejnou vahou, druhou z nich však mohou svým chováním ovlivnit radnice.

Deset nejlepších míst pro podnikání v ČR:

Celkové pořadí
1 Pelhřimov
2 Humpolec
3 Jihlava
4 Benešov
5 Vizovice
6 Třinec
7 Jindřichův Hradec
8 Nová Paka
9 Písek
10 Šternberk

Zdroj: Město pro byznys 2016