Většina z více než šedesátimiliardového rozpočtového přebytku má jít na umoření českého státního dluhu. Zhruba desetina má být vyčleněna na investice. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření státu v loňském roce, schválené vládou.

Přebytek státního rozpočtu ve výši 62 miliard korun půjde podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) především na umoření českého dluhu. Rozhodnutí však rovněž umožní financování některých projektů v tomto roce, předpokládá se, že do výše deseti miliard korun. V rámci koaliční diskuse tak nebyl přijat návrh ČSSD, aby byl přebytek rezervou budoucí valorizace penzí.

Zprávu o hospodaření státu, součástí které je právě rozvaha o přebytku, musí kabinet předložit sněmovně do konce tohoto týdne. Během jednání kabinetu se s novináři setkala Kateřina Valachová, která uvedla: „Umořil se státní dluh, je tam doprovodné usnesení o navyšování investic, jak navrhl předseda vlády Bohuslav Sobotka.“

Podle informací od Valachové se kabinet v průběhu jednání dohodl, že na budoucí investice z loňského přebytku vyčlení zhruba deset miliard korun, přesná částka však zatím nebyla stanovena. Peníze by měly směřovat do oprav nemocnic nebo škol.

Přebytek hospodaření ČR a jeho využití řešili vládní politici již počátkem roku. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) přebytek reálně neexistuje, jedná se pouze o účetní krok, na což poukazují i další koaliční partneři. Také premiér Sobotka nedávno uvedl: „O ten přebytek emitovalo ministerstvo financí méně státních dluhopisů. Pokud by se vláda rozhodla ty peníze využít, tak by ministerstvo financí muselo v tom rozsahu vydat nové dluhopisy.“

Rozpočtový přebytek koncem letošního března vzrostl na 4,7 miliardy, když v únoru činil 3,7 miliardy korun. V minulém roce byl na konci března rozpočet v přebytku 43,6 miliardy korun a do konce roku dosahoval rekordních 62 miliard korun. Za razantním meziročním poklesem je podle ministerstva financí menší množství peněz přijatých z EU. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.