e-news.cz - kurzy
Reklama

EET poškodila téměř čtyřicet procent firem v cestovním ruchu

19.04.2017, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
EET poškodila téměř čtyřicet procent firem v cestovním ruchu

Elektronická evidence tržeb (EET) poškodila téměř čtyřicet procent podnikatelů z oblasti cestovního ruchu.

Vyplývá to z výsledků průzkumu Hospodářské komory ČR v segmentu cestovního ruchu. Největšími překážkami rozvoje podnikání v oboru jsou podle respondentů stav legislativy a podnikatelského prostředí a kvalita vzdělávání.
Zavedení EET poškodilo podle průzkumu 38 procent firem podnikajících v cestovním ruchu. Téměř čtvrtina podnikatelů z této oblasti, 23 procent, naproti tomu odpověděla, že se jejich podnikání díky EET výrazně či spíše zlepšilo. Žádnou změnu nepocítilo 31 procent dotazovaných subjektů.
Navzdory snížení sazby DPH u restaurací a stravovacích služeb na 15 procent (z původních 21 procent) žádný z respondentů ceny svých služeb nesnižoval. Z průzkumu naopak vyplývá, že čtvrtina subjektů využila EET ke zvýšení svých cen.
Sdílená ekonomika je pro 43 % respondentů přirozeným jevem
Celkem 43 procent dotazovaných uvedlo, že sdílenou ekonomiku, jako jsou například služby fungující skrze aplikace Airbnb či Uber, vnímají jako něco přirozeného, co by však mělo být legislativně podchyceno. Devatenáct procent respondentů, tedy téměř pětina, vnímá tyto služby jako nedovolené podnikání.
Dle ministryně pro místní rozvoj (MMR) Karly Šlechtové (ANO) zavádí připravovaná novela zákona o místních poplatcích poplatky i pro sdílené ubytování: „Do novely zákona o místních poplatcích MMR navrhuje, a já doufám, že to bude přijato i gestorem zákona, což je ministerstvo financí, aby každý, kdo poskytuje ubytování, platil poplatek.“
S připravovanou novelou zákona o místních poplatcích nesouhlasí 45 % podnikatelů
Necelá polovina firem v cestovním ruchu (asi 45 procent) nesouhlasí s připravovanou novelou zákona o místních poplatcích, která má sloučit poplatek z ubytovací kapacity a poplatek za lázeňský a rekreační pobyt do jednoho poplatku z ubytování hrazeného návštěvníkem. Ministryně Šlechtová navrhuje navýšení maximální sazby z nynějších 21 korun za den (patnáctikorunový poplatek za lázeňský a rekreační pobyt a šestikorunový poplatek z ubytovací kapacity) na maximálně jedno euro, tedy 27 korun. Stanovení konečné výše sazby budou mít v kompetenci obce.
Překážkami pro rozvoj podnikání jsou legislativa nebo stav podnikatelského prostředí
Největšími bariérami pro rozvoj podnikání v cestovním ruchu je podle dotazovaných subjektů stav legislativy a podnikatelského prostředí a kvalita vzdělávání. Vznik zákona o podpoře cestovního ruchu, který by definoval způsob organizace a řízení cestovního ruchu včetně způsobu jeho financování, kvituje 36 procent podnikatelů.
Průzkumu Hospodářské komory České republiky se zúčastnilo 101 firem z oblasti cestovního ruchu.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

ČNB: Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky 

18.04.2024, Autor: Z blogosféry

3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.

Výrobní ceny v průmyslu zůstávají na uzdě

17.04.2024, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu března oproti předchozímu měsíci klesly o 0,1 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Výsledek tak pro trh představuje poměrně výrazné překvapení směrem dolů, když vyhlížel meziroční růst o 0,3 %. 

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k údajům o inflaci v ČR za březen

10.04.2024, Autor: Z blogosféry

Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama