Přijít s křížkem po funusu není nic moc pocit. Přesto ho podle mě většina investorů zažívá velmi často. Mnoho lidí nehledí vpřed a jen hledí kolem sebe. Zajímá je, co dělá ten a onen. Takže když letí nahoru ceny bytů, nakupují byty. Když letí nahoru akcie, nakupují akcie. Pochopitelně to většinou končí tím, že koupí byt nebo akcie ve chvíli, kdy se v lepším případě jejich růst blíží ke svému konci, anebo v horším případě, když už dosáhl vrcholu.

Podobné – i když jiné – to je nyní s bitcoinem. Bitcoin je na historickém vrcholu. Kamkoli přijdu, ptají se mě na něj, protože ho už několik let doporučuji spekulantům k nákupu. Došlo to tak daleko, že se mě na něj ptají i násoskové v hospodě.

O co jde?

Jde o to, že bitcoin brutálně podražil. Zatímco počátkem roku 2016 byl jeho kurz kolem 433 dolarů, počátkem roku 2017 byl kolem 1012 dolarů a minulý týden se dostal na 2800 dolarů. Ano, během necelých pěti měsíců skoro trojnásobek. To je velmi slušné zhodnocení.

Jak je to možné? Je to možné proto, že stále více lidí, institucí a států začalo bitcoin brát vážně. Pamatuji, že před pár lety úřady většiny zemí světa lidi před bitcoinem dokonce varovaly. Centrální banky ho hanily ve strachu, že přijdou o kontrolu nad penězi, policie tvrdila, že to je jen nástroj drogových dealerů na čištění peněz, a pro seriózní bankéře to byla naprosto neseriózní investice.

Dnes je situace jiná. Každým dnem přibývá lidí, kteří berou bitcoin jako standardní aktivum. Nebojím se říct, že pro mnoho lidí to už je virtuální zlato. Poslední růst ceny bitcoinu byl vyvolán tím, že v Asii řada zemí uvolnila regulaci a umožnila většímu množství lidí aktivně využívat bitcoin. Regulérní poptávka po bitcoinu proto roste. Není to jen spekulace. Nejsou to dealeři drog. Jsou to běžní lidé.

Řada lidí se ptá: „Co to je?“

Pro většinu lidí nemá smysl zabíhat do technických detailů. Stačí jen vědět, že bitcoin je digitální měna, která plní všechny funkce peněz. Bitcoinem se dá platit, dá se v něm uchovávat bohatství, dá se v něm účtovat. Zajímavé je, že za touto měnou nestojí žádný stát ani úřad. To je pro většinu socialistů noční můrou. Není tu nikdo, kdo by měnu řídil! Žádná rada starších, na kterou si třeba u nás hraje bankovní rada ČNB.

Pro spekulanta není důležité vědět ani to, jak se dá bitcoin těžit, ani to, jak snadno a rychle se s ním dá platit po celém světě včetně těch nejbláznivějších destinací, kam kvůli regulaci, válce atd. ani nevíte, jak poslat peníze. Pro spekulanta je důležité vědět jen to, že technologie v pozadí bitcoinu je prověřená a bezpečná. Není to žádný předem vymyšlený podvod.

To ovšem neznamená, že by vás s ním nikdo nemohl podvést. Z minulosti víme, že už zkrachovaly některé bitcoinové burzy a řada lidí přišla o peníze. Byla jich ale jen menšina a byli možná až moc důvěřiví. Podobně bychom mohli říct, že řada lidí už byla napálena falešnou bankovkou. To samo o sobě pochopitelně neznamená, že bychom neměli přijímat bankovky. Jen to chce určitá pravidla.

Řada lidí se ptá: „Čím to je kryté?“

Odpověď je snadná: Ničím. Čím myslíte, že jsou kryté peníze ve vaší peněžence? Ty také nejsou ničím kryté! Dnes už nejsou peníze kryté zlatem. Peníze jsou kryté jen vaší důvěrou v systém. Důvěrou v to, že když přijdete do obchodu, za své peníze si něco koupíte. Dokud bude protistrana peníze akceptovat, nemáte se čeho bát. Až vám jednou peníze nevezmou, máte smůlu.

Tak je to dnes v řadě zemí na Balkánu nebo v Africe a Asii. Tam všude mají své měny a ze zákona je musí přijímat, ale obvykle raději skočí po dolarech.

Ani dolar ale není krytý zlatem. Moderní ekonomika si žádá tolik peněz v oběhu, že tolik zlata na planetě není. Rychle rostoucí globální ekonomika si v posledních letech vyžádala ohromný nárůst peněz v oběhu. Jinými slovy, je logické, že svět hledá alternativu k papírovým penězům, protože když je něčeho moc, tak to ztrácí cenu. Proto také už zlato není pod 300 dolary za unci, jak bylo počátkem tisíciletí, ale jsme v rozmezí 1200 až 1300 dolarů za unci.

Řada lidí se ptá: „Mám do toho investovat?“

Tady je odpověď snadná. Bitcoin je velmi vrtkavý. Jen včera jeho kurz vyskočil o 9 %. Nicméně minulý týden spadl z 2800 až téměř na 1800 dolarů, aby v následujících dnech vyskočil zpět na 2300. Takže pokud si někdo nemůže dovolit ztrátu 30 %, měl by se bitcoinu vyhnout. Tak, jak se dá na bitcoinu zbohatnout, dá se na něm snadno i prodělat.

Bitcoin je podle mě jen pro lidi, kteří už mají v portfoliu akcie, dluhopisy i zlato a chtějí něco, co jim může portfolio okořenit o rizikovou a zároveň potenciálně velmi výnosnou složku. Pokud takovým investorem jste, pak to je pro vás vhodné.

Pokud jste student nebo chudý důchodce, tak určitě ne. Takový člověk je jen ovcí, která žene skutečným vlkům burz cenu nahoru. Jak končí ovce při srážce s vlkem, každý ví. Jen dnes se o tom nepíše, protože bitcoin je moderní a zmiňovat jeho nevýhody se nenosí. V portfoliu obvyklého investora (nehledá riziko jak blázen) by bitcoin neměl přesáhnout 10 % portfolia. Vždy by to měl být jen doplněk.

Řada lidí se ptá: „Kam půjde cena bitcoinu?“

Jestliže kurz běžných měn je těžké odhadnout, u bitcoinu to je ještě mnohem těžší. Kurz dolaru k euru můžete odvodit podle různých ekonomických teorií vycházejících z toho, jak se mění peněžní zásoba měn, nebo podle toho, jak se vyvíjí zahraniční obchod nebo úrokový diferenciál. To ukazuje poptávku po měně. U bitcoinu nic takového nenajdeme, protože bitcoin není spojen s žádnou národní ekonomikou. Žádný stát jeho množství v oběhu neřídí a export žádné země na něj není navázán.

Přesto najdeme faktory, které jeho kurz ovlivňují. Obecně kurz bitcoinu ovlivňuje vše, co v lidech vyvolává strach ze stavu stávajícího světa. Jakmile někdo získá pocit, že by ho jeho vláda mohla okrást o jeho peníze, což se v historii stalo mnohokrát (v Československu třeba při měnové reformě v roce 1953), sáhne po bitcoinu. Ohromný skok v kurzu bitcoinu byl před pár lety vyvolán například bankrotem Kypru. Tehdy stát zmrazil lidem vklady v bankách. O peníze sice nepřišli, ale nemohli si je vybírat, jak by chtěli. Tehdy se lidé snažili nakoupit bitcoin a anarchisticky opustit oficiální ekonomiku. Podobně jsme to letos viděli v Indii, když byly v obavách z korupce zrušeny velké bankovky. Opět řada lidí ukryla své bohatství do bitcoinu, kde se ztratilo úřadům z dohledu, a tedy i možnosti ukradení.

Jinými slovy, pokud se domníváte, že svět se ubírá dobrým směrem, řídí ho chytří lidé a v centrálních bankách sedí odborníci, určitě bitcoin nekupujte, protože pak by jeho cena neměla dlouhodobě růst. Naopak, pokud se domníváte, že svět se ubírá špatným směrem, řídí nás nemehla a v centrálních bankách sedí jen všehoschopní kamarádi politiků, tak je bitcoin pro vás, protože v době kolapsu ekonomiky má tendenci jít nahoru.