Vladimír Dlouhý bude nadále prezidentem Hospodářské komory. Na sněmu pro něj hlasovalo devadesát procent delegátů. Podle něj je třeba zlepšit podmínky pro podnikání, infrastrukturu, vzdělávací procesy a propojení vědy a výzkumu s podniky. Viceprezidenti komory zůstávají až na jednu výjimku rovněž beze změny.

Vladimíra Dlouhého, který byl jediným kandidátem do čela Hospodářské komory, na sněmu podpořilo 220 z 246 hlasujících delegátů. „Jsem připraven reprezentovat celý podnikatelský sektor od velkých firem až po poslední OSVČ (osobu samostatně výdělečně činnou), a to i ty, kteří nejsou našimi členy. Potřebujeme zlepšit podmínky pro podnikání, infrastrukturu, vzdělávací procesy, propojení vědy a výzkumu s podniky. Trápí nás hlavně administrativní a regulatorní bariéry podnikání,“ uvedl Dlouhý pro ČTK a Českou televizi krátce po svém zvolení.

Viceprezidenty Hospodářské komory nadále zůstávají Bořivoj Minář, Irena Bartoňová Pálková, Michal Štefl a Roman Pommer. Nově je doplní Marta Nováková, současná prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu. S prezidiem komory se naopak po 24 letech loučí Zdeněk Somr. Ten se rozhodl na funkci nekandidovat. Vladimír Dlouhý ho však navrhl na čestného prezidenta.

Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý (63) vykonával v letech 1990–1992 funkci ministra hospodářství. Následně působil do roku 1997 jako ministr průmyslu a obchodu, poté se během vládní krize z politiky stáhl. Posléze pracoval jako poradce společnosti ABB a banky Goldman Sachs a rovněž vyučoval ekonomii na vysokých školách. V přímé prezidentské volbě v roce 2013 měl v plánu se ucházet o úřad prezidenta republiky, ale ministerstvo vnitra jeho kandidaturu odmítlo zaregistrovat kvůli nedostatečnému počtu petičních podpisů.