Padá vláda, něco si přej, napsal kdosi vtipně na Facebooku do statusu. České deníky zaplavily celostránkové inzeráty s Andrejem Babišem, na nichž má kobercovkou přelepená ústa. Všichni a všude přetřásají překvapivě rázný krok obvykle váhavého premiéra Bohuslava Sobotky, který zřejmě překvapil i sám sebe. Politologové hovoří o začátku předvolební kampaně.

A co na to česká koruna a ekonomika? Nic. Například ekonom Komerční banky Marek Dřímal v Událostech, komentářích v České televizi uvedl, že v reakci na demisi vlády koruna na chvíli oslabila o sedm(!) haléřů, ale později naopak posílila o haléřů sedmnáct. Takže v podstatě nic. Co se týče ekonomiky a zahraničních investorů, ani tam se demise vlády nijak neprojevila. Politická nestabilita se podle expertů může na finančních trzích projevit, ovšem první signály říkají, že to vliv na ekonomiku mít nebude.

Důvodů je hned několik. Česká ekonomika má u dlouhodobých zahraničních investorů dobrý zvuk a je dlouhodobě stabilní. Stejně tak koruna, která po ukončení intervencí ČNB jen trochu na pár dní zakolísala, ale nakonec se vrátila na svou úroveň z doby intervencí. Za další máme služební zákon, takže státní správa je odpolitizovaná a v zásadě bude dál fungovat bez jakýchkoli otřesů. A to zejména při přípravě státního rozpočtu. Což je de facto už jediná důležitá politická záležitost, kterou by se měla vláda zabývat. A podle vyjádření politických lídrů všech tří koaličních stran jsou ochotni se dohodnout rychle a pokračovat v koaliční vládě do řádných voleb v říjnu, když všichni odmítají volby předčasné. A vypadá to, že by se mohli dohodnout na požadavku premiéra Sobotky, aby Andrej Babiš nebyl ve vládě. Takže běžná politická šarvátka, kterých jsme si u téhle vlády za poslední rok užili více než dost. A reakce ekonomiky je důkaz, že se nic, ale opravdu nic vážného neděje.