Většina zájezdů na léto je již téměř vyprodaná. Jedná se zejména o oblíbené destinace, jakými jsou Řecko, Španělsko nebo Itálie. Prodeje dovolených jsou letos rekordní a trend zcela opačný než minulý rok, lidé dovolené nakupují s předstihem. Vyplývá to z údajů ERV Evropské pojišťovny, které dnes zveřejnila na tiskové konferenci.

V prvních pěti měsících vzrostla v ČR organizovaná turistika o třicet procent meziročně. „Zkušenost klientů z minulého roku se nyní odráží do nákupního chování. Obava z létání opadla, terorismus se stal běžnou součástí dnešního života a lidé poznávají i nové destinace, které doposud přebíjela poptávka po tradičních zemích, jako je Egypt, Tunis, Turecko,“ uvedl ředitel obchodu a marketingu pojišťovny Ondřej Rušikvas. Výběr letních zájezdů v nabídce tzv. last minute tak bude výrazně omezený.

Většina Čechů v loňském roce koupi dovolené do srpna odkládala kvůli obavám o bezpečnost v řadě destinací, a nákupy na poslední chvíli tak vítězily. ERV Evropská pojišťovna evidovala propady zájmu o některé destinace až o šedesát procent. Poté se trend obrátil.

Loni do zahraničí na déle než tři dny vyrazily více než čtyři miliony Čechů, průměrná délka pobytu v zahraničí byla přes osm dnů. Díky rostoucí kupní síle vzrostly průměrné výdaje na dovolenou o devět procent na více než třináct a půl tisíce korun. Nejnavštěvovanější destinací bylo Chorvatsko. S cestovní kanceláří vyrazilo méně turistů než těch, kteří dali přednost individuálnímu pobytu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří je letos největší meziroční nárůst zájmu u Itálie a Egypta. Ochotu Čechů cestovat by letos mohla zvýšit i posilující koruna, která pobyt v zahraničí zlevňuje. Po konci intervencí kurz koruny vůči euru zatím zpevnil o víc než padesát haléřů na současných 26,45 koruny za jedno euro.