Pokračující pokles míry nezaměstnanosti potvrzuje podle analytiků dobrý výkon ekonomiky. Zároveň s sebou přináší i problémy pro firmy, které obtížněji hledají pracovníky. Nezaměstnanost by přitom podle analytiků měla v dalších měsících klesat až pod čtyři procenta.

Nezaměstnanost v Česku v dubnu potřetí v řadě klesla, z březnových bezmála pěti procent se dostala pod čtyři a půl procenta. Bez práce bylo ke konci měsíce nejméně lidí od roku 2008. Počet volných míst se opět zvýšil na necelých sto padesát šest tisíc. Z jednotlivých krajů má nejnižší nezaměstnanost Plzeňský, kde to jsou necelá tři procenta.

„Vývoj na trhu práce v ČR potvrzuje solidní kondici české ekonomiky. Česká republika drží prim, co se nezaměstnanosti týče. Předběhli jsme už před několika měsíci i Německo. Díky sezonní práci bude míra nezaměstnanosti v dalších měsících dál pozvolna klesat,“ prohlásila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Na začátku léta podle ní může nezaměstnanost klesnout až pod čtyři procenta. „Dubnový pokles nezaměstnanosti jde na vrub rozjezdu sezonních prací ve stavebnictví a zemědělství, a zejména pak ekonomického růstu, který navzdory svému zpomalení stále vytváří nová pracovní místa,“ uvedl rovněž analytik ČSOB Petr Dufek. Prostor k dalšímu poklesu nezaměstnanosti za celou ČR je podle něj již omezený.

„Nezaměstnanost je již na tak nízkých hodnotách, že pracuje prakticky každý, kdo pracovat chce. Firmám se daří, zakázky rostou a mají problém nabrat lidi,“ uvedla Andrea Linhartová Palánová ze společnosti PriceWaterhouseCoopers. Průzkum, který tato společnost provedla mezi šéfy nejvýznamnějších firem v České republice, podle ní ukázal, že více než osmdesát procent z nich letos navýší, nebo alespoň zachová stávající počet zaměstnanců. „Není tak divu, že se velmi obávají nedostatku lidí. Ten pociťují jak v provozu, tak u zaměstnání, jako jsou řidiči, obráběči, prodavači, ale i u vysoce specializovaných pozic například v IT,“ dodala.

Podle Michala Havelky z personální agentury Job Leader Czech mají zaměstnavatelé dlouhodobě největší zájem obsadit pozice řidičů, dále následují svářeči, lakýrníci nebo elektromechanici. Logistické firmy či internetové obchody se v Česku už delší dobu potýkají s nedostatkem skladníků.