Francouz Philippe Starck, jeden z nejznámějších designérů dneška, navštíví zítra naše hlavní město. Slavný tvůrce, který vtiskl osobitý tvar všemu možnému od kartáčku na zuby přes nábytek a oblečení po větrné elektrárny a automobily, přijíždí na pozvání italského výrobce svítidel a české společnosti, která Starckovy výrobky v Česku prodává.

Osmašedesátiletý pařížský rodák je pojmem i u těch, kdo se o design nezajímají. Jeho lis na citrusy Juicy Salif, připomínající pavouka, se stal legendou nejen pro jeho fanoušky, ale i pro ty, kdo nad ním kroutí hlavou. V sedmdesátých létech jeho tvorbu proslavila lampa s názvem Easy Light, připomínající obyčejnou tyčovou zářivku, kterou můžeme položit na zem či opřít o zeď.

Přibližně ve stejné době zaujal návrhy interiérů dvou pařížských klubů a na objednávku Francoise Mitterranda, tehdejšího prezidenta Francie, navrhl i interiéry prezidentské rezidence v Elysejském paláci. Z prezidentského paláce se jeho tvorba přesunula do interiérů a zařízení kavárenského řetězce Café Costes.

Postupně se Starck dostal mezi nejproslulejší architekty a designéry a získával zakázky od věhlasných italských nábytkářských firem, které udávají módu a trendy. Proslavil se výrobou nábytku z umělé hmoty. Známá a oblíbená je také židle Louis Ghost pro Kartell (2002) ve stylu Ludvíka XV., ale vyrobená z průhledného polykarbonátu. Devadesátým letům vévodí již zmíněný lis na citrusy na vysokých nohách, navržený pro firmu Alessi.

„Jsem spojením rozmanitých osobností. Jsem japonským architektem, americkým art directorem, německým průmyslovým designérem, francouzským uměleckým ředitelem a italským návrhářem nábytku,“ řekl o sobě Starck. Osobitý tvar vtiskl už všemu možnému – vanám, brýlím, kufrům, lampám, nábytku, elektronice, nádobí, oblečení, lahvím a sklenicím na potraviny, větrným elektrárnám, lodím, motorkám, automobilům, ale i pochodním pro zimní olympijské hry ve francouzském Albertville.