Většina Čechů si je vědoma základních zásad bezpečného užívání internetového bankovnictví. V uplatňování těchto zásad v praxi jsou však Češi liknaví. Používají jednoduchá hesla, která navíc mění nedostatečně často. Významná část lidí si hesla zapisuje na papír, který pak nosí s sebou. Vyplývá to z průzkumu ČSOB.

Pravidelnou změnu hesla pro vstup do internetového bankovnictví považují za důležitou tři čtvrtiny dotazovaných.
Přes 93 procent lidí by nikomu prostřednictvím e-mailu neposkytlo své důvěrné informace, například číslo platební karty nebo heslo do internetového bankovnictví, a téměř 70 procent respondentů neotevírá přílohy e-mailů od neznámých adresátů.

„To vše jsou pro nás velmi potěšující zjištění. Méně potěšující je, jak lidé tyto zásady dodržují v každodenním životě. Ukázalo se, že v mnoha případech upřednostňují pohodlí na úkor svého bezpečného pohybu na internetu,“ konstatoval člen představenstva ČSOB odpovědný za řízení rizik Tomáš Kořínek. Sedmdesát procent dotazovaných se shodlo na tom, že by se heslo do internetového bankovnictví mělo měnit jednou nebo dvakrát za rok. Více než polovina lidí si svá hesla a PIN poznamenává na papír, který někteří nosí dokonce přímo v peněžence spolu s platební kartou. Lidé ve věku 55 až 85 let si je zapisují dokonce ve čtyřech z pěti případů. Dále Češi často uplatňují u různých služeb stejná nebo podobná hesla.

Jednoduché heslo dává hackerům zbytečně velkou šanci. Přitom se stačí jednou za čas pořádně zamyslet a vytvořit si silné heslo, které hackerovi vůbec nebude stát za to, aby se ho snažil prolomit, upozornil manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB Petr Vosála.

Jak ukázal nedávný experiment ČSOB s falešnou stránkou elektronického bankovnictví, klienti rovněž často chybují v tom, že internetové bankovnictví navštěvují skrze vyhledávače, jako je Google či Seznam. V mnoha případech si totiž uživatelé spletou falešný web se skutečnou stránkou internetového bankovnictví. Během výše zmíněného experimentu kliklo na falešný odkaz za měsíc více než 61 tisíc lidí, z toho třetina z nich dokonce opakovaně.

Dalšímu riziku jsou uživatelé vystaveni ve chvíli, kdy se k internetovému bankovnictví přihlašují prostřednictvím nezabezpečené sítě. „Můžu mít počítač zabezpečený nejlepším antivirem, ale když se připojím k nezabezpečené Wi-Fi v kavárně nebo fastfoodu, je mi to k ničemu,“ dodal Petr Vosála.