Zvyšování úrokových sazeb přispěje k tlumení rizik spojených s růstem hypotečních úvěrů, na něž již Česká národní banka reagovala některými svými nástroji. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady z konce června, který dnes centrální banka zveřejnila. V této souvislosti zazněl návrh, aby se při měnově politických úvahách a jejich komunikaci více zohledňoval vývoj na realitním trhu.

Česká národní banka v polovině června opět zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Vedl ji k tomu rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. Při zhoršení ekonomiky by se tak mohla řada domácností s hypotékou dostat do problémů se splácením. Centrální banka proto rozšířila loňské doporučení ohledně poskytování hypoték. Nově se doporučení bude vztahovat na všechny poskytovatele úvěrů a současně i na další úvěry, které jsou klientovi poskytnuty poté, co získá hypoteční úvěr.

Na bankovní radě se také diskutovalo o tom, zda hodnoty růstu hrubého domácího produktu, a především soukromé spotřeby nejsou nízké vzhledem k vývoji na trhu práce, sentimentu v ekonomice, vývoji na trhu rezidenčního bydlení a nárůstu výběru daní.

Na jednání zazněl i názor, že statistiky plně nepodchycují omezování šedé ekonomiky po zavedení vládních opatření včetně elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení daně z přidané hodnoty.

Členové bankovní rady také diskutovali rizika plynoucí ze zahraničního vývoje. Byl zmíněn pozitivní vývoj ekonomické aktivity v eurozóně, jejíž tempo růstu v posledních čtvrtletích zrychluje. Uvedeny však byly i nejistoty ohledně obchodní politiky Spojených států amerických, průběhu brexitu a situace bankovního sektoru v některých zemích eurozóny.

Bankovní rada České národní banky koncem minulého měsíce jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Zároveň ale informovala o tom, že pravděpodobně zvýší úrokové sazby ve třetím čtvrtletí letošního roku tak, jak to předpokládá aktuální prognóza centrální banky. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je od listopadu 2012 na úrovni pěti setin procenta.