Data v cloudu, tedy vzdáleném úložišti dat, má v České republice třicet procent firem. Zbylé procento stále spoléhá na vlastní servery. Ukázal to průzkum, který uskutečnila mezinárodní poradenská společnost PricewaterhouseCoopers mezi šéfy významných společností působících na českém trhu.

Hlavním argumentem, proč by firma měla umístit část svých dat do cloudu, je podle respondentů možnost získat větší stabilitu, výkon či kapacitu, než by jí dovolilo umístění na vlastních serverech. Zároveň věří, že v cloudu mají svá data ve větším bezpečí než u sebe. Náklady jako hlavní argument firmy neuvádějí.

„Většinou uváděné důvody, jako jsou vyšší výkon či nižší míra rizika při uložení dat v cloudu, při dnes nabízených řešeních skutečně hovoří pro cloud. Naopak cena podle našeho názoru není vždy automaticky ve prospěch cloudu. Důvodem bývá například složitost datových integrací. Podle většiny oslovených však nepředstavuje podstatnou překážku,“ uvedl partner PricewaterhouseCoopers v České republice Petr Ložek.

Přes třetinu dotázaných šéfů firem věří, že znají nejlépe svá rizika, a dokážou si je tedy ohlídat lépe než externí poskytovatel. Stejně tak příznivci uchovávání dat vlastními silami jsou přesvědčeni, že právě jejich domácí řešení jim poskytuje větší stabilitu, výkon či kapacitu než cloud.

„České firmy jsou velmi opatrné, pokud mají svá data umístit do cloudu. Možná až naivně věří, že vlastní zabezpečení budou mít silnější a dokážou držet krok s případnými útočníky lépe než profesionál, který se specializuje výhradně na ukládání dat,“ dodal Ložek.