Zhruba třetina Čechů za poslední rok prožila období, kdy se s financemi ocitli v minusu. V případě, že by domácnosti přišly o hlavní zdroj svých příjmů, vystačily by se svými prostředky maximálně tři měsíce. A přibližně polovina všech rodin by měla potíže při nutnosti zaplacení nenadálého výdaje přesahujícího deset tisíc korun. Nedostatky v oblasti finanční gramotnosti mají rodiče i děti. Informace na základě provedeného průzkumu uveřejnila banka ČSOB.

Maximálně tři měsíce by domácnosti s finančními prostředky vystačily v případě, že by přišly o hlavní zdroj příjmu. Poté by si musely buď půjčit nebo se přestěhovat, aby tím snížily své pravidelné výdaje. Uvedl to ředitel a člen představenstva ČSOB Petr Hutla, který dodal, že „čtvrtina rodin by při výpadku příjmů s penězi dokonce nevydržela ani měsíc“.

Podobně jako dospělí lidé mají podle ředitele ČSOB ve finanční gramotnosti mezery i děti. Dvanáct procent dětí má potíže vystačit se svým kapesným, které ratolesti v průměru dostávají od devíti let. Pouze 17 procent z nich si myslí, že umí správně hospodařit. Sedm z deseti dotazovaných dětí se pak chce o hospodaření dozvědět více.

„Při otázce na to, kolik co stojí, děti často tápou,“ sdělil lídr projektu finančního vzdělávání ČSOB pro školy Václav Potůček. „Celkem dobře se vyznají v cenách základních potravin, tuší třeba, že rohlík stojí kolem dvou korun. Když jsme se jich ale zeptali na ceny zboží a služeb, se kterými nemají takovou zkušenost, jako třeba knih nebo internetu v mobilu, začaly se jejich odpovědi výrazně rozcházet s realitou.“