Přežily svoji klinickou smrt, když se Češi po roce 1989 vrhli na všechno „západní“. Dnes však některé dokonce válcují svůj segment trhu, nebo na něm minimálně hrají dost podstatnou roli. Řeč je o obchodních značkách, které nás, pamětníky, provázely socialismem. Nejviditelnější je Kofola, která kampaní Fofola podchytila nejen Husákovy děti, ale i jejich děti. V závěsu za Kofolou se drží další retro značky – Tatra, Favorit a Mototechna. Tím ale výčet zdaleka nekončí. Jistě se kdekdo upomene i na značky ETA, Botas, Zbrojovka, Merkur, Prim, Igráček nebo třeba námi, tehdy dětmi, oblíbený Vitacit. To jsou všechno retro značky, které zažily nebo zažívají úspěšnou podnikatelskou resuscitaci.

„Pokud měli lidé spontánně uvést jednu značku z minulosti, která je opět na trhu, nejčastěji zazněla Kofola. To je logické, protože lidé si přirozeně více vybavují spotřební zboží, které je jim často na očích. Z tohoto hlediska není umístění Kofoly na prvních místech žebříčku žádným překvapením,“ uvedl Jan Matějka, vedoucí společnosti Médea Research. Ta realizovala dotazníkový průzkum o znalosti obchodních značek z dob socialismu. „Vysokou míru celkové znalosti jsme ale také zaznamenali u značky Tatra, celých 96 procent. Třetí nejvyšší pak u značky Favorit, kterou znalo celých 90 procent respondentů. Čtvrtá skončila Mototechna s 89 procenty,“ doplnil Jan Matějka.

Zatímco Kofola nebo Tatra pokračují ve svém tradičním oboru, tedy výrobě limonád, respektive nákladních aut, Mototechna se vydala malinko jinou cestou. Místo prodeje náhradních dílů dnes prodává zánovní vozy, protože patří pod AAA Auto. „Z průzkumu vyplývá, že téměř devadesát procent lidí vnímá Mototechnu jako tradiční českou značku. Jsme rádi, že jsme se v průzkumu umístili hned za Tatrou. Potěšující navíc je, že více než polovina z těch, kdo Mototechnu znají, ví, že se nyní zabýváme prodejem vozů,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka společnosti AAA Auto, která pod značkou Mototechna sjednotila prodej zánovních vozů.

Na rostoucí trend oblíbenosti se dnes sází v nejednom oboru podnikání. Potraviny, hračky, oblečení, spotřební elektronika. Podle marketingových expertů jsou tyto výrobky připomínkou „starých dobrých časů“. Kupovat prý svým dětem Pribináček, jako ho nám kupovali naši rodiče, je roztomile ulítlé. Podle sociologů v tom ovšem hraje roli ještě jedna okolnost. Lidé mají tendenci vzpomínat na roky, kdy byli mladší, s pozitivní emocí. Aneb, prostě když jsme byli mladší, zdá se nám vše lepší, právě proto, že jsme byli mladší. A všechny retro výrobky nám tu dobu připomínají. Jako dítě jsem chodil po tréninku na půllitr Kofoly nebo malinovky a dnes to dělám zrovna tak. „Musíme naplňovat ten její emočně symbolický význam, který pro nás ta značka má. Pozitivní emoce vždycky hrají důležitou roli,“ potvrzuje specialistka v marketingu Jitka Vysekalová.

Retro trend se prý nezastaví, naopak. A značka tvoří čtvrtinu marketingového mixu. U retro značek prý je tento podíl zřejmě dokonce vyšší. Takže jestli se kupříkladu chystáte vyrábět malé motorky, úspěch by mohl mít název Pionýr.