Reálné mzdy v Evropské unii rostou i navzdory zlepšující se hospodářské situaci minimálně. V tomto roce by se průměrný růst reálných mezd mohl snížit na čtyři desetiny procenta, když v minulém rostly průměrně tempem půl druhého procenta. V České republice by mělo tempo růstu reálných mezd meziročně poklesnout o více než jeden procentní bod na dvě procenta.

Informace vyplývají ze studie německé nadace Hans-Böckler-Stiftung, podle jejíchž předpokladů by Českou republiku letos mělo čekat oslabení růstu reálných mezd na dvě procenta z loňských 3,2 procenta – i tak Česká republika zůstává v tomto ohledu nad průměrem zemí Evropské unie. Slovensko by naopak mělo dosáhnout zrychlení růstu z loňských 2,2 na letošních 2,5 procenta.

Prognózy studie očekávají nejvyšší růst v rámci zemí Evropské unie v Rumunsku, kde by se reálné mzdy měly zvýšit o 8,3 procenta. Naopak nejhorší situaci v tomto ohledu studie predikuje Finsku, kde by reálné mzdy měly dokonce poklesnout, a to o 1,7 procenta. Reálné mzdy by podle předpovědí studie měly klesat také v Belgii, Velké Británii, Itálii a na Kypru.

Na zpomalení tempa růstu reálných mezd v zemích Evropské unie by měla mít podíl vyšší inflace, za níž stojí zdražení potravin a energií. Studie uvádí, že v evropských zemích je zapotřebí mnohem výraznějšího zvyšování mezd, které by podpořilo domácí poptávku a ekonomický růst. Studie rovněž upozorňuje, že v řadě členských států Evropské unie se reálné mzdy stále nacházejí na nižší úrovni než na počátku dluhové krize eurozóny v roce 2009. V tomto ohledu je v materiálu připomínán především vývoj v Řecku, kde reálné mzdy mezi lety 2010 a 2017 zaznamenaly výrazný propad, o téměř 23 procent. V České republice se reálné mzdy v tomto období zvýšily o 9,5 procenta, a na Slovensku dokonce o 13,4 procenta.