Úpravy interiérů hrají čím dál významnější roli. V průběhu času si svůj byt či dům vylepšuje naprostá většina lidí, protože jen málokdo je spokojen se stavem domácnosti, v jakém ji získal. Jak vyplynulo z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny, Češi nejčastěji investují do rekonstrukcí koupelen a kuchyní.

Češi si své bydlení vylepšují se stále rostoucí oblibou, kdy 24 procent dotazovaných jako největší prioritu vidí úpravu koupelny, 20 procent respondentů pak uvedlo, že vylepšili či plánují vylepšit svou kuchyň. Nejčastěji se jedná o lidi ve věku od 20 do 30 let, kteří si rádi dopřejí pohodlí. A vaření neberou jen jako povinnost, nýbrž i jako zábavu, při které se mohou sejít s přáteli či rodinou.

Vedle rekonstrukcí kuchyní a koupelen lidé realizují i úpravy svých obývacích pokojů, což uvedlo 12 procent dotazovaných. Dalších sedm procent respondentů pak pokračuje v úpravách ložnic, které realizují většinou mladí lidé a Moravané. Do zvelebování dětských pokojů se pouští především Češi ve věku od 30 do 44 let. Do nových rozvodů či odpadu investuje šest procent.

Do rekonstrukce interiéru se v posledních letech pustilo celkem 46 procent dotázaných. Naopak 54 procent respondentů v průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny uvedlo, že za posledních pět až sedm let žádnou rekonstrukci ve své domácnosti vůbec nerealizovali. Ve většině případů se jedná o lidi, kteří jsou v nájmu, a proto nechtějí investovat do úprav. Češi také zlepšují okolí svého domu, a to především z důvodu názoru ostatních na jejich obydlí. Nejčastější jsou úpravy teras, balkonů či zahrady, do kterých investovalo pět procent dotazovaných.

„Češi rádi zvelebují své domácnosti, a to jak kvůli životním událostem, jako je například nový přírůstek do rodiny, tak pro pouhé zvýšení vlastního komfortu. V obou případech je důležité nepodcenit plánování a stanovit si na realizaci rekonstrukce střízlivý rozpočet. Samozřejmostí je pak počítat s dostatečnou rezervou pro případ, že v jejím průběhu dojde k neočekávaným výdajům,“ říká k tomu Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.