Počet zaměstnavatelů, kteří lidem nabízejí zkrácené úvazky, roste. V České republice to zaměstnancům umožňuje takřka každá druhá větší firma. Informace vyplývají ze studie auditorské společnosti BDO, která navrhuje jejich daňové zvýhodnění. Zkrácené úvazky podle ní mohou částečně řešit nedostatek pracovníků a podporují růst produktivity práce. Kromě oblíbenosti u mladých lidí mohou částečné úvazky vytvořit pracovní pozice pro čerstvé absolventy nebo ženy na mateřské.

Před několika lety patřila Česká republika v počtu nabízených částečných úvazků v Evropě na samý chvost. V současnosti podle Českého statistického úřadu na částečný úvazek pracuje 5,5 procenta zaměstnanců. Zkrácené úvazky jsou oblíbené u mladší generace a zároveň vytvářejí pracovní pozice pro ženy na mateřské dovolené, čerstvé absolventy, seniory nebo lidi se zdravotním handicapem. Díky nim je možné do ekonomiky zapojit dodatečné pracovní síly.

Podle partnera BDO Radovana Hauka by měl stát podpořit zkrácené úvazky daňovým zvýhodněním. Argumentoval přitom příkladem ze Spojených států amerických, kde tento krok vytvořil miliony pracovních míst. „Situace se mění, ale ne tak rychle, jak by to situace vyžadovala. Česko potřebuje to, co uskutečnili před pár lety v USA, tedy daňové zvýhodnění. Ve Spojených státech tehdy vzniklo přes 11 milionů pracovních míst, drtivá většina z toho byly pozice na dobu určitou nebo částečné úvazky.“

Podle personálních agentur je u nás zájem o tyto typy úvazků značný. Například společnost Monster Career eviduje u nabídek na částečný úvazek o 30 až 40 procent více uchazečů než u nabídek na plný úvazek. „Velká část Čechů, kterým se nepodaří najít vyhovující částečný úvazek, nachází přivýdělek na portálech, které zprostředkovávají spojení s lidmi a firmami hledajícími občasnou výpomoc,“ podělil se o své zkušenosti ředitel portálu pracovních příležitostí Robeeto Stanislav Koukal.

Rekordně nízká nezaměstnanost v tuzemsku má rovněž podíl na tom, že české firmy nejsou schopny vyprodukovat zboží a služby v takovém objemu, který jim umožňuje poptávka. Hauk uvedl, že český průmysl naráží na bariéry trhu práce. „Nedostatek pracovníků ochotných pracovat na plný úvazek je nutné řešit zvýšenou nabídkou částečných úvazků. Velká část podniků to už pochopila. Nejvíce zkrácených úvazků nabízí sektor IT, marketingu a účetnictví.“

Výrazná část tuzemských zaměstnavatelů však na částečné úvazky nepohlíží příliš s důvěrou. Vnímají je totiž jako finančně méně výhodné než běžné plné úvazky. Ač by se to mohlo zdát, tak poloviční úvazek pro podnik neznamená poloviční výdaje. „Stát by v tomto ohledu mohl pomoct tím, že by pro zaměstnance s částečnými úvazky zavedl snížené odvody sociálního a zdravotního pojištění,“ podotkl Hauk.