Novelu o zrušení daňového zvýhodnění části investičních fondů by měl schválit Senát. Návrh na zrušení doporučil schválit senátní hospodářský výbor, který také doporučil, aby byla novela zavedena s ročním odkladem, tedy od přespříštího roku. Nové sněmovně se totiž normu nejspíše nepodaří přijmout podle původního návrhu do konce tohoto roku. Návrh má zamezit zejména některým developerům v účelové transformaci na investiční fond z důvodu daňové optimalizace.

Senátor Libor Michálek uvedl, že zrušení daňového zvýhodnění by se týkalo základních investičních fondů, které podléhají snížené pětiprocentní sazbě daně z příjmů. Podle Michálka kvůli současnému stavu v oblasti daňového zvýhodnění investičních fondů přichází stát o stamiliony korun ročně, když situaci využívají hlavně developerské firmy výlučně k daňové optimalizaci.

Zákon o dani z příjmů dovoluje základním investičním fondům daňovou optimalizaci pouze s podmínkou zaregistrování akcií na burze cenných papírů. Libor Michálek však uvedl, že s akciemi těchto fondů se aktivně neobchoduje. Důvod vidí senátor v tom, že akcie těchto fondů pro kvalifikované investory jsou v držení buď jedné společnosti, většinou developera, nebo skupiny osob jednajících ve shodě, což je v rozporu s obdobnými zahraničními pravidly.

Podle senátora je v současnosti na trhu 40 takových fondů, na něž se může ale transformovat téměř jakákoli akciová společnost. Takovouto transformací z akciové společnosti na investiční fond může společnost využít sníženou daňovou sazbu ve výši pěti procent, namísto běžné sazby daně z příjmů právnických osob ve výši 19 procent. Novelou chce Michálek zachovat daňové zvýhodnění pro investiční fondy, jež na finančních trzích aktivně investují.