Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny znamenají porážku levicového populismu. ČTK to řekl předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. S vítěznými stranami ANO a ODS má asociace v řadě věcí programovou shodu.

Je tedy šance, že se v následujícím období podaří prosadit program, se kterým budou drobní podnikatelé a živnostníci souhlasit. „Jak pro podnikání, tak pro celou ekonomiku je dobře, že se nepodlehlo jánošíkovské rétorice založené na rozhazování a nereálných sociálních slibech,“ uvedl Havlíček.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka je nyní potřeba, aby vítěz voleb začal urychleně pracovat na sestavení silné vlády, která dokáže řešit klíčové podmínky pro dlouhodobý růst české ekonomiky.

„Chceme, aby aktivně vystupovala v Bruselu za Českou republiku a postavila se k řadě dílčích problémů čelem, v oblasti daňových povinností, operačních programů, školství,“ uvedl Hanák. Nový kabinet by také měl změnou stavební legislativy a kompetenčního zákona zásadně zjednodušit povolovací proces.

Volby s téměř 30 procenty vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše. Na druhém místě se s velkým odstupem umístila ODS, následovaná Piráty a SPD Tomia Okamury. Do sněmovny se dostaly ještě KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

ČTK