Fakulta strojní Českého vysokého učení technického v Praze obdržela milion dolarů od svého absolventa. Čechoameričan Thomas Morel, v současnosti prezident významné americké společnosti vyvíjející software pro automobilový průmysl, poskytl fakultě dar v hodnotě jednoho milionu dolarů (v přepočtu zhruba dvaadvacet milionů korun) na nové vybavení výzkumného automobilového centra.

Finanční dar předal Morel zástupcům školy minulý týden během návštěvy Prahy. Využití peněz je přesně stanoveno ve smlouvě. Zároveň se v současné době připravuje stipendium Thomase Morela, které by dotovalo zahraniční výjezdy studentů a pedagogů.

Podle děkana Fakulty strojní Michaela Valáška umožní dar pořídit klimatizační komoru nebo další komponenty do analyzátorů, jaké používá výzkumné centrum pro automobilový průmysl v Roztokách u Prahy. Přibližně dvě třetiny darované částky jsou určeny na výzkum a třetina na podporu vzdělávání studentů. Ti budou mít například možnost nechat vyrobit olejové čerpadlo na základě vlastního návrhu. Děkan zároveň dárci předal memorandum, ve kterém se fakulta zavázala k poskytnutým financím přispívat rovněž vlastními prostředky tak, aby byl efekt daru udržitelný i nadále.

„Dar, o kterém dnes mluvíme, je uznáním dobré práce. Doufám, že jim (strojní fakultě) pomůže zůstat na špičce v oboru,“ uvedl Morel, který absolvoval obor stavební a transportní stroje na ČVUT v roce 1965. Poté se odebral do USA, kde začal studovat proudění a v roce 1972 dosáhl na doktorský titul na Technologickém institutu ve státě Illinois v Chicagu. Prošel zaměstnáním v General Motors a později založil vlastní firmu Gamma Technologies. Podle tiskové zprávy strojní fakulty je jeho největším úspěchem vývoj softwaru optimalizujícího pohon vozidel, který dnes využívá takřka 80 procent automobilek.

Gamma Technologies již dříve poskytla fakultě na bázi akademické licence svůj klíčový program GT- Suite, jenž je využíván při studiu u řady oborů. Lidi z ČVUT na jeho použití vyškolil sám Morel.

Thomas Morel na obrázku uprostřed.