Nedostatek brigádníků zaznamenávají firmy ve všech oborech před blížícími se Vánocemi. Stejně jako koncem každého roku je sháňka po brigádnících do pokladen obchodů, k doplňování zboží nebo po hosteskách. Nejvýraznější nárůst zažívá poptávka v rámci online prodeje, kde je mimořádný zájem o brigádníky na balení a expedici zboží. Aktuální stav vede k rychlému navyšování odměn, které meziročně rostly o deset až patnáct procent. Informace vyplývají z ankety ČTK mezi personálními agenturami.

„Již se objevuje poptávka po pracovnících do obchodu na posílení předvánočních prodejů, do administrativy nebo zadávání dat,“ uvedla pro ČTK šéfka marketingu agentury Hays Kristýna Králová s tím, že s blížícím se koncem roku se podniky shánějí po fakturantech či jiné výpomoci pro finanční oddělení firem. Hlavní nápor podle ní přijde v následujících dvou až třech týdnech, přičemž nedostatek lidí hrozí u všech pozic. Uchazečů je málo ve všech oborech a je obtížné tyto pozice kvalitně obsadit, doplnila.

Podobný názor zastává i ředitel marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát, podle něhož poptávka po brigádnících na letošní Vánoce opět vzrostla asi o desetinu. „Hlavní poptávka teprve přijde a bude obrovská,“ uvedl ředitel poradenské společnosti McROY Tomáš Surka, když největší zájem předpokládá u pracovníků pro oblasti potravinářství, pohostinství, logistiky a obchodů.

Většina firem je vzhledem k aktuálnímu stavu na trhu práce co do počtu pracovníků v minusových číslech, takže nabírají zaměstnance spíše na plný úvazek, upozornila marketingová ředitelka Grafton Recruitment Jitka Součková. Podle Tomáše Surky například platy v obchodě na mnoha místech letos rostly o desítky procent. „Čekáme, že se ještě navýší a objeví se zajímavé náborové příplatky a jiné benefity,“ mínil ředitel McROY.

Kristýna Králová z Hays registruje mzdový nárůst v rámci všech oborů. Pravděpodobně nejméně se podle ní zvyšovala odměna v obchodě, nejvýše o tři až pět procent. Výrazněji se přidávalo u administrativních či finančních pozic. Například pracovní pozice recepční v Praze byla loni nabízena v rozmezí zhruba za 110 až 130 korun za hodinu, zatímco nyní se jedná o 120 až 160 korun za hodinu. Také u ostatních pozic sleduje mzdové navýšení ve srovnání s minulým rokem o přibližně jednu desetinu.