Apogeo
Reklama

Pětina faktur není splacena včas, třetina klientů neplatí záměrně

18.10.2017, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Pětina faktur není splacena včas, třetina klientů neplatí záměrně

Každá pátá faktura za zboží či služby v České republice není uhrazena včas.

V regionu východní Evropy není ve splatnosti zaplacena každá čtvrtá zakázka, zatímco u západních sousedů je situace obdobná jako v tuzemsku. Až třetina odběratelů u nás své závazky neplní záměrně. V západních zemích s lepší platební morálkou mají firmy nastavenu kratší dobu splatnosti než u nás. Průměrné zpoždění platby po splatnosti je v České republice spolu se Švýcarskem jedno z nejstarších v Evropě.
Nejčastějším důvodem, který podnikatelé uvádějí v rámci špatné platební morálky, je druhotná platební neschopnost, faktury neplatí, protože jim dluží jejich odběratelé. Jako problém to vnímá 70 procent českých podniků a horší situace je jen ve Španělsku a Rumunsku, kde se tak vyslovilo 73 procent, respektive 80 procent respondentů. Naopak nejméně ohrožují nesplacené závazky odběratelů firmy v Německu (31 procent).
Podle jednatele EOS KSI v ČR Vladimíra Vachela existuje dokonce nemalá část podnikatelů, kteří své závazky neplatí záměrně. „Spoléhají i na to, že budou promlčeny. Tato strategie se jim částečně vyplácí. Spousta firem totiž nemá nastavený systém hlídání nesplacených faktur nebo je příliš dlouho benevolentní vůči dlužníkům.“
Čím později podniky pohledávky řeší, tím menší šance podle něj na jejich vymožení mají. Záměrně neplatících je podle názoru ředitelů českých firem až 35 procent. Nejlépe si v tomto ohledu vedou ve Švýcarsku, kde mají pouze 21 procent nepoctivých klientů, a v Německu s 26 procenty neplatičů. Naopak největší procento nepoctivých odběratelů je v Rumunsku a v Polsku (45, respektive 44 procent). Pro každou šestou evropskou firmu znamenají nezaplacené faktury riziko bankrotu.
V zemích západní Evropy s lepší platební morálkou mají podniky nastaveny kratší termíny splatnosti faktur. V České republice umožňuje 43 procent firem zákazníkům více než 40 dní na zaplacení závazků. Na Slovensku se jedná dokonce až o 68 procent podniků. V Německu naopak takto dlouhou lhůtu splatnosti umožňuje jen sedm procent firem.
Průměrné zpoždění plateb po datu splatnosti je v tuzemsku spolu se Švýcarskem jedno z nejkratších v Evropě, když činí 15 dní. Naopak nejhorší situace je v Řecku a ve Španělsku, kde na zaplacení po datu splatnosti průměrně čekají téměř celý další měsíc (28, respektive 24 dní).
Informace vyplývají z průzkumu inkasní agentury EOS KSI, kterého se zúčastnilo 3 200 firem z 16 evropských zemí.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

ČNB: Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky 

18.04.2024, Autor: Z blogosféry

3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.

Výrobní ceny v průmyslu zůstávají na uzdě

17.04.2024, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu března oproti předchozímu měsíci klesly o 0,1 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Výsledek tak pro trh představuje poměrně výrazné překvapení směrem dolů, když vyhlížel meziroční růst o 0,3 %. 

Komentář Radomíra Jáče k údajům o inflaci v ČR za březen

10.04.2024, Autor: Z blogosféry

Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Snížení sazeb ECB v nedohlednu ochlazuje ekonomiku eurozóny

08.04.2024, Autor: red

Finanční trhy dlouho čekají na rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) snížit úrokové sazby. Pomalé zpomalování inflace a pečlivé prověřování ekonomického vývoje eurozóny to bance zatím nedovoluje. Hlavní depozitní sazba zůstává od posledního hlasování, které proběhlo 7.3.2024, nezměněna na úrovni 4 %, což je stav od srpna 2023. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama