Pro více než třetinu Čechů je v současnosti zajímavé uzavřít si stavební spoření. To je nejvyšší číslo od roku 2011, kdy došlo ke snížení státní podpory. Vyplývá to z průzkumu Českomoravské stavební spořitelny mezi tisíci respondenty.

Atraktivita stavebního spoření přitom roste od roku 2015, kdy se podobně kladně vyjádřilo 28 procent dotázaných. V roce 2011 takto odpovědělo 19 procent lidí. Ve srovnání s předchozími roky také podle průzkumu stoupl podíl lidí, kteří si chtějí stavební spoření uzavřít v nejbližších dvanácti měsících. V současnosti je to devět procent dotázaných, což je dvojnásobek proti době před dvěma až třemi lety.

„Lidé si uvědomují, že mezi zabezpečenými produkty jim stavební spoření nabízí jistotu, stabilitu a nadstandardní výnos, který aktuálně může dosáhnout až 3,4 procenta. V prvním pololetí se stavební spořitelny zaměřovaly především na úvěry, v posledních týdnech ale vidíme opětovné oživení zájmu i o stavební spoření,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.

Stavební spořitelny poskytly letos do konce srpna úvěry za 39,7 miliardy korun, což je meziroční růst o čtvrtinu. Počet nově uzavřených smluv naopak klesl meziročně o 29 procent na zhruba 247 tisíc.

Z průzkumu dále vyplývá, že stavební spoření má momentálně zhruba třetina populace, poměr mužů a žen je přitom vyrovnaný. Počet uzavřených smluv roste se vzděláním dotázaných – zatímco u lidí se základním vzděláním má uzavřenou smlouvu 15 procent populace, u vysokoškolsky vzdělaných je to 42 procent obyvatel.

ČTK