Růst české ekonomiky letos zrychlí na čtyři a půl procenta a bude o dva procentní body vyšší než loni. V příštím roce by tempo růstu hrubého domácího produktu mělo oproti letošku zpomalit o necelý jeden procentní bod na 3,6 procenta. V příštím roce je predikováno rovněž další posilování české koruny. Prognózu ohledně vývoje tuzemské ekonomiky zveřejnila Hospodářská komora České republiky.

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého prožívá česká ekonomika dobré období. „Základním zdrojem růstu HDP je zahraniční poptávka, stabilizace v eurozóně, která se přetavuje do zahraničního obchodu, ale dopadá i na soukromé investice firem. To vede k větším zakázkám, tlaku na přijímání lidí. Při situaci na trhu práce to znamená růst mezd. Ten se potom přelévá do dalšího pozitivního faktoru, kterým je rostoucí spotřebitelská poptávka,“ uvedl Dlouhý.

Reálné mzdy by podle prognózy měly v letošním roce oproti loňským třem procentům zrychlit tempo růstu na pět procent, v příštím roce se pak podle komory zvýší o 5,8 procenta. Míra nezaměstnanosti po snížení na 4,3 procenta v letošním roce v tom příštím ještě klesne na 4,1 procenta. Inflace dle odhadů komory vzroste z letošních 2,4 procenta na 2,9 procenta v roce 2018.

Předpověď komory očekává v příštím roce průměrnou hodnotu kurzu koruny na 25,40 koruny za euro v příštím roce, přičemž aktuálně se pohybuje okolo 25,60 koruny za euro a neustále mírně posiluje. Podle Davida Navrátila, analytika České spořitelny, která na tvorbě prognózy s ČNB spolupracovala, bude koruna posilovat nadále. „Česká měna bude posilovat díky úrokovému diferenciálu (rozdíl mezi sazbami ČNB a sazbami Evropské centrální banky), který se bude zvyšovat s tím, jak ČNB bude dále zvedat sazby.“

Centrální banka v minulém týdnu zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,5 procenta z 3,6 procenta, která odhadovala v letošním srpnu. Česká národní banka rovněž zlepšila odhad na příští rok ve výši 3,4 procenta z předchozích 3,2 procenta. Česká bankovní asociace předminulý týden zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 4,3 procenta. Pro příští rok odhad růstu zvýšila na 3,2 procenta.