Apogeo
Reklama

Okamurův zákon o referendu by přinesl chaos a rozvrat

05.11.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Okamurův zákon o referendu by přinesl chaos a rozvrat

Recenze návrhu ústavního zákona o celostátním referendu.

Hodnocení Ekonomického magazínu: 0 %
Autor: Tomio Okamura a poslanci Úsvitu
Stanovisko vlády: Nesouhlas
Datum předložení: leden 2014
Tomio Okamura sám sebe vnímá jako politika, který zruší pseudodemokracii a zavede demokracii skutečnou. Za tímto účelem by rád vládl s Andrejem Babišem nebo kýmkoli jiným. Podmínkou je zákaz práva šaría a referendum. S ohledem na to, že některé mimořádně sporné instituty práva šaría, jako je kamenování nebo useknutí ruky, u nás nejsou legální ani dnes, je nejspíš hlavním problémem, proč se do koalice s SPD nikomu nechce, referendum podle Tomia.
Jak by asi vypadalo, můžeme soudit z návrhu, který Okamura ještě jako člen Úsvitu předložil hned na počátku minulého volebního období. V té době měl Úsvit mimochodem celých devět členů a další Okamura nepřijímal z obavy, že by mu stranu rozvrátili. Nakonec se ukázalo, že jeho nedůvěra ke členstvu nebyla bezdůvodná. To ho nicméně nijak nelimituje v bezmezné důvěře v občany, kteří by podle jeho představ měli přímo rozhodovat prakticky o všem.
Referendum má na naší politické scéně už tradičně podporu především levicových stran, vždy ale v určitých mezích, které řadu rozhodnutí ze všelidového hlasování vylučují. Kromě toho, o čem se vůbec může konat, bývá použití přímé demokracie limitováno rovněž tím, kdo a v jakém počtu může referendum iniciovat, kolik oprávněných voličů musí hlasovat, aby bylo platné, jak se naloží s výsledky atd. atd. Nad těmito otázkami se zamýšlejí nejen politici, ale i ústavní právníci a politologové, nikoli však Tomio, který má jasno: čím víc referend, tím lépe.
Při předložení zákona měli tehdejší „úsviťáci“ ulehčenou práci. Šlo už o sedmnáctý pokus na stejné téma, a díky tomu věděli, jak má takový zákon zhruba vypadat. Při opisování zkrátili tu část zákona, která z referenda vylučuje hlasování o daních, rozpočtu, odvolávání z funkcí, porušování závazků vyplývajících z mezinárodních smluv a většinou i zákony jako takové. Notnou úpravou prošly i další parametry pro vyhlášení a uznání všelidového hlasování s cílem, aby se dalo hlasovat pokud možno o všem a nebylo třeba lidi přemlouvat k účasti.
K vyhlášení referenda by stačila petice s minimálně 100 tisíci podpisy nebo skupina alespoň 50 poslanců či 33 senátorů. Vyhlásit by je ale mohla i vláda. Hlasovat v referendu by bylo možné dokonce i o ústavních zákonech, vypovídání mezinárodních smluv a samozřejmě rušení Senátu, který Okamuru nezaujal, když byl jeho členem, a proto jej nepovažuje za podstatnou náležitost demokratického zřízení státu. A protože není sám, zrušení Senátu by pravděpodobně bylo jedním z prvních plebiscitů, které by rád uspořádal hned po zrušení daní a Evropské unie.
Rozhodnutí v referendu má být přijato, jestliže se pro ně vyslovila nadpoloviční většina hlasujících. Chybí tedy jakékoli kvorum, které by vyžadovalo alespoň minimální účast. Podle Okamury je to stejné jako u voleb, které také platí, i když přijde jen jeden volič. Bez zajímavosti není ani to, že zákon schválený v referendu lze měnit nebo zrušit pouze zákonem schváleným v referendu, což by přineslo mimořádné obtíže v případě potřeby jakékoli drobné novely.
Absurdní je rovněž možnost přijímat referendem ústavní zákony. Samotný zákon o referendu je zákonem ústavním. Jeho přijetí zvýšeným kvorem a shodou obou komor by pak umožnilo měnit ústavu jako na běžícím pásu libovolnému počtu lidí. Za takových okolností už není zbytečný jen Senát, ale celý parlament.
I sto tisíc podpisů je ale dost, zvlášť pokud by nestačilo si je vymyslet a napsat jednou rukou. Proto chce Okamura umožnit vyhlásit referendum i relativně malému počtu poslanců či senátorů, čímž dává opozici do rukou další nástroj, jak zablokovat vládní většinu. V daném systému „skutečné demokracie“ by už ale asi nějaká vládní většina nehrála valnou roli, protože vláda nerozhoduje, nýbrž vykonává rozhodnutí občanů z nejrůznějších závazných hlasování a referend. Pokud by se jí náhodou nechtělo, lid ji jednoduše odvolá.
Spíše než skutečnou demokracii by navrhovaný zákon přinesl chaos a rozvrat. Lidé by měli na výběr: vykašlat se na práci a věnovat se každodennímu hlasování o hloupostech, nebo se naopak vykašlat na referenda a dělat něco užitečného. Kromě pár aktivistů by si většina nutně vybrala to druhé. A veselo by bylo také u voleb. Sotva by nějakého politika pět procent lidí zvolilo, už by ho mohlo jiných šest zase odvolat, a tak pořád dokola. V nastalé vřavě by nikdo nevěděl, o čem se vlastně zrovna hlasuje a proč. Jisté je jen to, že politici by si už netroufli říci něco nepopulárního, třeba, že žádný oběd není zadarmo, dokonce ani ta referenda.
Lid a jeho přání možná existují v nějakých zlomových dějinných okamžicích. V každodenní realitě jsou ale jen lidé s různými zájmy a názory. Zastupitelská demokracie je účelným, byť jistě ne dokonalým způsobem, jak řídit jejich společenství. Léčit ji koňskými dávkami přímé demokracie je jako léčit přežranou kobylu fůrou sena.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Recenze novely zákona o platebním styku

29.03.2024, Autor: red

Podle výroční zprávy společnosti Chainalysis, dlouhodobě agregující data o kryptoměnách, bylo v roce 2023 prostřednictvím kryptoměn vypráno 22,2 miliardy dolarů. Tatáž společnost zároveň tvrdí, že pouze 0,15 procenta veškerého objemu kryptoměn se dá prokazatelně spojit s kriminální činností.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

Recenze novely zákona o státní sociální podpoře

06.03.2024, Autor: red

Meziroční nárůst cen za elektřinu pro průměrnou domácnost odhadem 4500 Kč ročně predikoval v listopadu loňského roku Tomio Okamura. Vycházel z avizovaného růstu regulovaných cen energií a zapřísahal vládu, aby občanům a firmám s drahými cenami energií v příštím roce pomohla, jinak se z toho všichni zhroutí.

Recenze návrhu ústavního zákona o referendu

19.02.2024, Autor: red

Největším příznivcem přímé demokracie zpravidla bývají opoziční strany. Mohou tak odmítat vládou prosazované nepopulární kroky, nebo jen vládě jednoduše vnucovat vlastní agendu. Pokud se opozice po volbách ujme moci, její vztah k referendu zpravidla značně ochladne.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Recenze novely trestního zákoníku

05.02.2024, Autor: red

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek má u neziskovek spoustu škraloupů. Od posezení s nežádoucími osobami přes bombardování žalobců nevhodnými dotazy. Přitom se nedá říct, že by se jim nesnažil nadbíhat. Nové vymezení trestného činu znásilnění je úpravou, po níž různé spolky volají už dlouho a musel přijít ministr Blažek, založením spíše konzervativec, aby je někdo konečně vyslyšel.

Recenze novely zákona o státní památkové péči

22.01.2024, Autor: Z blogosféry

Stát to sice není, ale zároveň tak trochu je. Je to součást Číny a zároveň úplně ne. Postavení Tchaj-wanu by se dalo mírně řečeno označit za schizofrenní. Většina světa zastává politiku jedné Číny, což znamená, že Tchaj-wan jako stát neuznává, současně s ním však udržuje vztahy, jako by to stát byl, jen tomu tak neříkají.

Recenze novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

27.12.2023, Autor: red

O mizerném nakládání se zemědělským půdním fondem už se toho napsalo mnoho, takže jen stručná rekapitulace. Každý rok je v průměru vyjímáno a zabíráno 700 hektarů zemědělské půdy, z toho zhruba 40 % té nejkvalitnější v první a druhé kategorii. Pokud bychom to sečetli za deset či dvacet let, jsou to obrovská čísla.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze novely zákona o soudech a soudcích

11.12.2023, Autor: swp, red

Bylo vám třicet, jste svéprávný a bezúhonný? Pokud ano, jděte dělat přísedícího k soudu. Zvolen bude každý, pokud jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že svou funkci bude řádně zastávat. Ve skutečnosti postačí ta svéprávnost a možná formální bezúhonnost. O místa soudních přísedících dlouhodobě není zájem a na soudech jich je nedostatek.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama