e-news.cz - kurzy
Reklama

Počet pojistných podvodů, oproti rekordnímu loňsku, letos klesá

24.11.2017, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Počet pojistných podvodů, oproti rekordnímu loňsku, letos klesá

Stovek milionů korun dosáhl objem odhalených pojistných podvodů během prvních tří kvartálů roku.

Nejvíce případů řešila pětice dotazovaných pojišťoven tradičně v hlavním městě. Ve srovnání s minulým rokem počet pojistných podvodů klesl, nicméně loni zaznamenala většina pojišťoven v této oblasti rekordní čísla. Jedním z hlavních nešvarů v této oblasti je navyšování hodnot skutečných škod. Vyplývá to z ankety, kterou uskutečnila Česká tisková kancelář mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.
Česká pojišťovna odhalila za prvních devět měsíců pojistné podvody v hodnotě 315 milionů korun. Ačkoli se podle mluvčí pojišťovny Ivany Buriánové jedná meziročně o pokles 90 milionů korun, z dlouhodobého horizontu objem odhalených pojistných podvodů roste. Nejvíce podvodů pojišťovna odhalila v Praze, naopak nejméně ve Zlínském kraji.
Pojišťovna Allianz prověřovala během prvních tří čtvrtletí 1 675 podezřelých případů pojistných událostí v celkové hodnotě takřka 272 milionů korun. Ačkoli meziročně klesl počet případů, kterými se pojišťovna zabývala, finančně je letošní rok srovnatelný s tím minulým. Nepoměr souvisí se současným trendem nadhodnocování škod podvodníky. „Začínáme se častěji než dříve setkávat s klasickými podvody, které spočívají v navyšování škod klienty, a to jak právnickými subjekty, tak jednotlivci,“ uvedl Michal Vlk z Allianz s tím, že k nějaké škodě tedy obvykle opravdu dojde, ale klienti se ji snaží uměle navýšit, třeba tím, že nahlásí více ukradených či poškozených věcí. „Podobnou logiku sledujeme letos ve zvýšené míře v podstatě u všech typů škod, na autech, zdraví, v majetku i průmyslu.“
Kooperativa se od ledna do konce září zabývala více než 950 podezřelými pojistnými událostmi. Pojistný podvod prokázala v 644 případech v hodnotě téměř 130 milionů korun, uvedl vedoucí bezpečnostního odboru Vojtěch Stavný. Ve srovnání s rokem 2016 to bylo o třicet prokázaných podvodů méně, jejich celková hodnota však byla o osmnáct milionů vyšší (148 milionů). „Pokles jsme zaznamenali zejména u podvodů v životním a rizikovém pojištění. V loňském roce jich naši specialisté prokázali přes 420, a to zejména díky odhalení činnosti větší organizované skupiny, letos to je 271 případů,“ uvedl Stavný.
Generali za první tři kvartály registrovala 66 odhalených případů za 86 milionů korun, zatímco loni šlo o 39 případů za 32 milionů korun. „Jednoznačně můžeme říci, že letošnímu roku dominuje odhalování podvodného jednání u podnikatelského pojištění, a to dosud za 38,5 milionu korun. Pro tyto případy je typické, že jde obvykle o vyšší škody. Zdá se, že ani dobrá kondice české ekonomiky neodrazuje firmy od snah v kontaktu s pojišťovnou podvádět,“ sdělil mluvčí pojišťovny Jan Marek.
Česká podnikatelská pojišťovna letos poprvé eviduje meziročně nižší počet podvodů i jejich nižší celkovou hodnotu. Oproti stejnému období roku 2016, kdy prokázala 540 podvodů v objemu 30 milionů korun, v letošním roce prokázala zatím 315 podvodů za 21 milionů korun.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

ČNB: Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky 

18.04.2024, Autor: Z blogosféry

3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.

Výrobní ceny v průmyslu zůstávají na uzdě

17.04.2024, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu března oproti předchozímu měsíci klesly o 0,1 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Výsledek tak pro trh představuje poměrně výrazné překvapení směrem dolů, když vyhlížel meziroční růst o 0,3 %. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k údajům o inflaci v ČR za březen

10.04.2024, Autor: Z blogosféry

Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama