Kontrakty v řádech miliard korun mají podepsat české firmy během podnikatelské mise doprovázející návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Zároveň se má jednat o největší podnikatelskou misi v historii České republiky, do níž se zapojí přes sto třicet českých firem z řady oblastí, počínaje výrobci automobilů, traktorů či komponentů pro vlaky a metro, přes dodavatele pro jadernou energetiku, až po zástupce potravinářství, finančnictví nebo lázeňství. Smlouvy o spolupráci by mělo podepsat devět společností.

V rámci přepravy delegace prezidenta Zemana a skupiny podnikatelů bude kromě dvou vládních airbusů pronajat ještě jeden soukromý stroj navíc, přičemž zhruba dvě desítky ohlášených zástupců českých firem se do Ruska přepraví po vlastní ose. Na přípravě cesty českých podnikatelů se podílí Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy a Komora pro hospodářské styky se zeměmi SNS.

Podle prezidenta Hospodářské komory se mise mimo jiné zúčastní výrobci automobilů, traktorů i komponentů pro vlaky a metro, chybět nebudou ani podniky zabývající se opravou vrtulníků a letadel, dodávkami pro jadernou energetiku nebo lázeňskými službami. Součástí mise budou také zástupci z oblasti finančního, textilního nebo potravinářského sektoru. Dlouhý sdělil, že firmy během mise podepíšou mnoho kontraktů v řádech miliard korun.

Mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková informovala, že některé firmy mají již v Rusku rozjednané obchody a měly by příští týden podepisovat smlouvy o spolupráci. Například společnost Brisk Tábor plánuje uzavřít smlouvu o rozšíření investic s vládou Samarské oblasti. Firma v minulém roce zahájila výrobu zapalovacích svíček ve městě Toljatti. „Za rok jich vyrobila a prodala téměř sedm milionů,“ doplnila Veličková, podle níž dnes v Rusku používá svíčky od české firmy každý třetí až čtvrtý osobní automobil.

Další z firem, které plánují podepsat smlouvu, je Pragoimex, jenž chce spolupracovat na modernizaci českých tramvají ČKD T-3 pro ruská města s Uralvagonzavodem. Modernizace tramvají by měla proběhnout v závodě Uraltrasmaš v Jekatěrinburgu. Dále jsou součástí podnikatelské delegace například zástupci firem Zetor Tractors, GE Aviation Czech, Žďas nebo Škoda JS, stavební skupiny PSJ či Lázní Teplic v Čechách.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák uvedl, že Rusko bylo, je a bude zajímavé jak pro export, tak i pro finančně silné investory. „Vybudovat v Rusku své výrobní kapacity není tak složité, je to otázka finančních možností. Problémem ovšem je své výrobky na ruském trhu prodat,“ poznamenal s tím, že firmy, které budou chtít být na ruském trhu stabilní, budou muset vyrábět velmi kvalitní zboží.

Obchod s Ruskem je omezen hospodářskými sankcemi, které na Rusko a některé přední ruské představitele uvalily USA a Evropská unie kvůli anexi Krymu a ruskému přístupu k bojům na východní Ukrajině. Prezident Zeman sankce dlouhodobě kritizuje, stejně tak je podle Dlouhého proti také Hospodářská komora.