Nová vláda musí zásadně posunout klíčové oblasti pro průmyslovou otevřenou ekonomiku, jako jsou infrastruktura, inovace, digitalizace, trh práce a vzdělávání. Vyplývá to z programového prohlášení Svazu průmyslu a dopravy, které představil zástupcům hnutí ANO a předsedům politických stran. Hlavním problémem je podle prezidenta Jaroslava Hanáka stavební legislativa, jejíž změna by přispěla ke zrychlení výstavby dopravní infrastruktury.

Jednou z hlavních priorit svazu se stala příprava na vstup Česka do eurozóny, uvedl viceprezident svazu Radek Špicar. Důvodem je podle něj zejména brexit a vítězství proevropských lídrů ve Francii a Německu. „Nechceme stát mimo hlavní rozhodovací procesy. Doufáme, že nová vláda minimálně stanoví termín přijetí eura, ke kterému budeme směřovat,“ dodal. Česko se zavázalo k přijetí eura při vstupu do Evropské unie v roce 2004.

Svaz chce také dostat českou ekonomiku mezi dvacet nejvyspělejších do pěti až šesti let. „Chceme navázat na naši jarní aktivitu, kdy jsme s našimi odborníky ze svazu definovali priority pro další rozvoj české ekonomiky. Seznámili jsme s nimi před volbami všechny politické strany, které podle průzkumů měly šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Stejně tak chceme obeznámit novou vládu s naším programovým prohlášením,“ uvedl Hanák.

Česká republika je podle poslední zprávy Světové banky Doing Business třicátou nejrozvinutější světovou ekonomikou. V řadě dílčích ukazatelů, jako je třeba infrastruktura, je pozice Česka horší. Vedle ní země zaostává v inovacích, digitalizaci nebo ve vzdělávání. Svaz proto vyzývá vládu, aby vytvořila podmínky pro posun ekonomického potenciálu země.

Základním pravidlem u všech opatření na podporu ekonomického růstu musí být podle svazu stabilita podnikatelského prostředí a vymahatelnost práva. Je proto třeba důsledně zrevidovat právní normy, omezit jejich počet a zjednodušit je. Stát by se měl tedy zasadit o to, aby tuzemské školství reagovalo na potřeby trhu práce. Nezbytná je také reforma institucí, které zajišťují finanční podporu exportérům.

„V neposlední řadě je již nejvyšší čas stanovit podmínky, za kterých ČR vydá definitivní rozhodnutí o konkrétním termínu vstupu do systému ERM II a následně do eurozóny,“ upozornil Špicar. Česko je podle něho zahraničně a proexportně orientované. „Je důležité, aby nová vláda byla aktivní v ekonomické diplomacii, nepřipustila jakékoli zpochybňování našeho členství v EU a dokázala v Bruselu účinně bojovat za naše národní zájmy,“ podotkl.

V Česku se vedou debaty o přijetí eura již delší dobu. Končící vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dříve zastával názor, že by Česká republika termín neměla stanovovat, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU.

Z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že v české společnosti přetrvává převážně odmítavý postoj k přijetí eura. Proti zavedení jednotné evropské měny je 69 procent Čechů, naopak 24 procent lidí by korunu za euro vyměnilo, zbytek neví. Společnou evropskou měnu v současnosti používá 19 států.

ČTK