V tuzemsku letos do konce září vzrostl počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností vydělávají, o osmnáct tisíc na skoro celý milion osob. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení. V minulém roce se počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, zvýšil o pět tisíc.

Počet osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, se zvýšil o 12 tisíc na 590 tisíc. Počet OSVČ, již ji mají jako vedlejší a podnikání pro ně není hlavním zdrojem příjmů, vzrostl o pět tisíc na 409 tisíc.

Podle prezidenta Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka je stabilní počet OSVČ v hlavní činnosti v posledních měsících dobrou zprávou a koresponduje s dobrým vývojem ekonomiky. Nárůst počtu OSVČ z vedlejší činnosti má důvody spíše zaměstnanecké a zvyšuje se u žen, které touto cestou částečně řeší flexibilní pracovní úvazek, jako například matky s dětmi. Statisticky pak podle Havlíčka roste počet nových podnikatelek dvojnásobně více ve srovnání s muži.

Největší počet podnikajících osob eviduje Praha, a to 177 tisíc, následuje kraj Středočeský se 137 tisíci podnikateli a kraj Jihomoravský se 110 tisíci podnikateli.

V České republice mají živnostníci na ekonomiku státu vliv jako v žádné jiné zemi Evropské unie. Podniky zaměstnávající jednoho až devět lidí se na celkovém počtu firem v tuzemsku podílejí více než 95 procenty a dávají práci více než třetině všech zaměstnanců u nás.