České podniky investovaly během posledních dvanácti let v Kazachstánu dvě stě milionů dolarů, tedy více než čtyři miliardy korun. Na tamním trhu působí sto dvacet společných podniků, přičemž největší příležitosti se nabízejí tuzemským podnikům zaměřeným na strojírenství, energetiku a zemědělství. O spolupráci mluvili na úterním obchodním fóru mezi Kazachstánem a Českou republikou zástupci obou zemí.

Podle slov náměstka ministra průmyslu Jiřího Koliby je Kazachstán pro Českou republiku jedním ze strategických obchodních partnerů. A to i navzdory faktu, že vzájemná obchodní výměna v posledních letech klesala. „V roce 2017 za první až devátý měsíc ale vzájemná obchodní výměna vzrostla o 121 procent. Český export vzrostl o 26 procent, kazašský export ale na více než dvojnásobek,“ uvedl Koliba. Tuzemský export do Kazachstánu v letošním roce podle Českého statistického úřadu doposud dosáhl 3,8 miliardy korun.

Koliba míní, že prioritním zájmem Česka je energetika. „I když se díváme na potřeby Kazachstánu, domnívám se, že zásadní modernizace jejich uhelné energetiky je velkým, náročným úkolem,“ doplnil.

Kazachstán se nyní podle náměstka ministra pro investice a rozvoj Kazachstánu Jerlana Chairova snaží na svém trhu vytvořit co nejpříznivější investiční klima a nalákat nejen české investory na řadu investičních pobídek. Počínaje letošním rokem zavedl ve spolupráci se Světovou bankou novou investiční strategii. Kazachstánu dává možnost osvobodit investory investující na tamním trhu v chemickém nebo petrochemickém průmyslu, v hutnictví, potravinářství nebo strojírenství více než 13 milionů dolarů od tří druhů daní. Jedná se o korporátní daně, majetkové daně a daně z nemovitostí na období osmi až deseti let.