e-news.cz - kurzy
Reklama

Lékaři měli na e-recepty pět let, nechali to na poslední chvíli

17.12.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Lékaři měli na e-recepty pět let, nechali to na poslední chvíli

Recenze novely zákona o léčivech.

Hodnocení Ekonomického magazínu: 40 %

Autor: Senát, poslanci ODS

Datum předložení: prosinec 2017

Stanovisko vlády: zatím neprojednala

Obvykle se má za to, že elektronizace státní správy u nás vázne kvůli neschopné vládě a tupé byrokracii, která miluje klasické papírování a nesnese pomyšlení, že by už nemohla v pondělí a ve středu drezírovat zmatené občany u okének. Něco pravdy na tom jistě je, na příkladu elektronického receptu můžeme vidět, že ne za vším je vždy lenost a nepružnost státní správy. Hlavním oponentem povinného užívání e-receptů jsou totiž lékaři. Někteří dokonce tvrdí, že raději půjdou do důchodu, než by je začali používat.

Právě pro ně jsou zde hned dvě novely (senátní a poslanecká) zákona o léčivech, které mají povinné používání elektronické preskripce léčiv odsunout z ledna roku 2018 na leden 2020, respektive 2023. Kromě snahy zabránit zavírání ordinací předkladatelé svorně tvrdí, že systém není náležitě připraven a vykazuje značnou chybovost při zpracování elektronických receptů a výdeji léčiv v lékárnách. Předkladatelé se rovněž domnívají, že užití e-receptu by mělo zůstat dobrovolné, a to i kvůli starším pacientům, kteří neovládají moderní technologie.

Zavedení e-receptu ve skutečnosti neznamená nutně jejich elektronickou podobu. Pacienti mohou dál dostávat svůj papírek, na kterém přibude čárový kód. To důchodci jistě zvládnou a e-recepty pomohou i jim. Jejich zavedení zamezí duplicitám, falšování předpisů a zbytečnému předepisování léků lidem, kteří se domnívají, že čím víc mají doma pilulek, tím jsou zdravější. Lékový záznam pacienta v Centrálním úložišti e-receptů jednoznačně umožní zkvalitnit péči, a ještě ušetřit.

Proč se mu tedy lékaři tak brání? Podle Sdružení praktických lékařů je systém nepřipravený, zbytečně nákladný a komplikovaný: lékař si musí opatřit elektronický podpis, pak požádá SÚKL o přístup do systému e-receptu. Přijde mu doporučený dopis s kódy a nepřehledný návod, jak a kam je zadat. Přihlásí se na webové stránky SÚKL a tam si stáhne certifikáty. Pak je třeba zprovoznit spojení, což starší lékaři sami nezvládnou. K tomu nefunguje pomocná telefonická linka SÚKL, je totiž přetížená.

Vedení SÚKL to samozřejmě odmítá: Elektronická preskripce reálně technicky funguje na bázi dobrovolnosti již od roku 2011, systém již byl průběžně odzkoušen a do současné chvíle jím prošlo více než 8,3 milionu e-receptů. V říjnu 2017 bylo vystaveno téměř půl milionu e-receptů, denní počty již stabilně přesahují 20 tisíc vystavených e-receptů. V tuto chvíli je v systému zapojeno 19 790 lékařů a 4 459 zdravotnických zařízení, 2 287 lékáren a 6 529 lékárníků. Prozatím přišlo celkem 32 192 žádostí lékařů a 7 837 žádostí lékárníků.

A teď babo raď, komu věřit. Je evidentní, že SÚKL momentálně nestíhá žádosti vyřizovat a do konce roku to nejspíš ani nestihne. Jenže povinnost vystavovat od začátku roku 2018 e-recepty se do zákona dostala už v roce 2013 a lékaři měli na zaslání žádosti a připojení pět let. Z tohoto pohledu je úplně zbytečné jim dávat další dva roky. U nás je to zkrátka vždycky tak, že když dáte lidem deset let na výměnu občanky, velká část jich přijde poslední týden, a ještě si stěžují, že je na úřadě fronta.

Chyba ale není jen na straně doktorů. Zákon s dobrovolným vydáváním e-receptů počítá už od roku 2007. Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv čtyři roky trvalo, než systém připravil a zprovoznil. Poměrně rychle se pak ukázalo, že ho dobrovolně používá jen okolo dvou procent lékařů. Namísto toho, aby se hledal způsob, jak je nějakou bonifikací motivovat k větší účasti, se dala do zákona povinnost. Všem přitom muselo být jasné, že před koncem lhůty dojde ke skokovému nárůstu operací, který je pro jakýkoli systém rizikový.

Jako u každé elektronické databáze se i zde ozývají hlasy o možném zneužití dat či napadení systému: „Když jde hacknout počítač NASA, tak mi neříkejte, že nepůjde hacknout úložiště SÚKL,“ říká předseda praktiků Šonka. Ano, jenže to není argument proti e-receptu, ale proti jakékoli počítačové evidenci. A příliš důvěryhodná není ani pohrůžka zavřením 100 ordinací pro 200 tisíc pacientů. V takových v situacích je obvyklé přehánět a nadsazovat. A hlavně, když to odložíme, bude to jiné? Vždyť i pak bude mít někdo před penzí.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Recenze novely zákona o platebním styku

29.03.2024, Autor: red

Podle výroční zprávy společnosti Chainalysis, dlouhodobě agregující data o kryptoměnách, bylo v roce 2023 prostřednictvím kryptoměn vypráno 22,2 miliardy dolarů. Tatáž společnost zároveň tvrdí, že pouze 0,15 procenta veškerého objemu kryptoměn se dá prokazatelně spojit s kriminální činností.

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o státní sociální podpoře

06.03.2024, Autor: red

Meziroční nárůst cen za elektřinu pro průměrnou domácnost odhadem 4500 Kč ročně predikoval v listopadu loňského roku Tomio Okamura. Vycházel z avizovaného růstu regulovaných cen energií a zapřísahal vládu, aby občanům a firmám s drahými cenami energií v příštím roce pomohla, jinak se z toho všichni zhroutí.

Recenze návrhu ústavního zákona o referendu

19.02.2024, Autor: red

Největším příznivcem přímé demokracie zpravidla bývají opoziční strany. Mohou tak odmítat vládou prosazované nepopulární kroky, nebo jen vládě jednoduše vnucovat vlastní agendu. Pokud se opozice po volbách ujme moci, její vztah k referendu zpravidla značně ochladne.

Recenze novely trestního zákoníku

05.02.2024, Autor: red

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek má u neziskovek spoustu škraloupů. Od posezení s nežádoucími osobami přes bombardování žalobců nevhodnými dotazy. Přitom se nedá říct, že by se jim nesnažil nadbíhat. Nové vymezení trestného činu znásilnění je úpravou, po níž různé spolky volají už dlouho a musel přijít ministr Blažek, založením spíše konzervativec, aby je někdo konečně vyslyšel.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o státní památkové péči

22.01.2024, Autor: Z blogosféry

Stát to sice není, ale zároveň tak trochu je. Je to součást Číny a zároveň úplně ne. Postavení Tchaj-wanu by se dalo mírně řečeno označit za schizofrenní. Většina světa zastává politiku jedné Číny, což znamená, že Tchaj-wan jako stát neuznává, současně s ním však udržuje vztahy, jako by to stát byl, jen tomu tak neříkají.

Recenze novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

27.12.2023, Autor: red

O mizerném nakládání se zemědělským půdním fondem už se toho napsalo mnoho, takže jen stručná rekapitulace. Každý rok je v průměru vyjímáno a zabíráno 700 hektarů zemědělské půdy, z toho zhruba 40 % té nejkvalitnější v první a druhé kategorii. Pokud bychom to sečetli za deset či dvacet let, jsou to obrovská čísla.

Recenze novely zákona o soudech a soudcích

11.12.2023, Autor: swp, red

Bylo vám třicet, jste svéprávný a bezúhonný? Pokud ano, jděte dělat přísedícího k soudu. Zvolen bude každý, pokud jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že svou funkci bude řádně zastávat. Ve skutečnosti postačí ta svéprávnost a možná formální bezúhonnost. O místa soudních přísedících dlouhodobě není zájem a na soudech jich je nedostatek.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama