Výsledky prvního kola prezidentské volby dopadly podle očekávání a nebudou mít bezprostřední vliv na kapitálové trhy, stejně jako výsledek druhého kola za čtrnáct dní. Ten by mohl mít daleko větší dopad na vyjednávání o české vládě, pokud by Jiří Drahoš porazil stávající hlavu státu Miloše Zemana. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK.

„První kolo prezidentské volby dopadlo dle očekávání. Dopad na kurz koruny ani na akcie obchodované na pražské burze nebude veškerý žádný. Jak Zeman, tak Drahoš jsou z hlediska trhů poměrně dobře čitelní kandidáti, od nichž nelze očekávat žádná zásadní překvapení, jež by měla bezprostřední vliv na ekonomickou oblast nebo na oblast finančních trhů,“ podotkl hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda.

V případě Zemanova vítězství ve druhém kole ekonomové očekávají pokračování současného trendu zaměření prezidentské zahraniční politiky na Rusko nebo Čínu. Naopak volba Drahoše by podle analytika BH Securities Štěpána Křečka mohla být špatnou zprávou pro podnikatele, kteří dosud profitovali ze Zemanovy politiky. Na druhou stranu může posílit vazbu České republiky na západní trhy, kam Česko vyváží většinu svých produktů.

„Drahoš se obklopil týmem vynikajících odborníků, ale chybí mu zkušenosti z vrcholových jednání. Z ekonomického hlediska se nedá říci, že by volba jednoho či druhého byla problematická. Pouze bude více či méně vyhovovat konkrétním zájmovým skupinám,“ uvedl Křeček. „Česko nejsou Spojené státy americké, aby volba prezidenta měla cenotvorný charakter na kapitálových trzích. V pondělí, až se otevřou trhy, začnou se řešit zveřejněné výsledky Morgan Stanley. Výsledky prezidentských voleb v Česku budou zprávou číslo 86,“ dodal.

Náskok Zemana před Drahošem vypadá podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank na první pohled jako značný, ale není ve druhém kole nepřekonatelný. Bude záležet na tom, jak výrazně se přerozdělí ve prospěch Drahoše hlasy pro kandidáty, kteří v prvním kole neuspěli. Určitý vliv také může mít následující průběh volební kampaně. „Z ekonomického hlediska nepřinášejí dosavadní výsledky nic podstatného. Před druhým kolem voleb nadále zastávám názor, že s Jiřím Drahošem jakožto prezidentem by se česká zahraniční politika stala civilizovanější, čímž bychom dokázali lépe hájit naše ekonomické i jiné zájmy ve světě,“ dodal.

Podle předsedy Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka první kolo prezidentských voleb nepřineslo žádné překvapení, oba favorité postoupili do druhého kola. „Pro podnikatele je důležité, aby budoucí prezident opravdu podporoval rovné podnikatelské prostředí, podnikatele a export. Zásadní jsou také priority jako EU a NATO a naše pozice v nich,“ uvedl.

Důležitou pravomocí prezidenta je jmenování členů bankovní rady České národní banky. Tím prezident nepřímo řídí monetární politiku státu, což je stejně důležité jako celá fiskální politika, o které se vedou daleko bouřlivější diskuse v rámci parlamentu. Prezident ČR má důležitou pozici i při otvírání nových trhů pro české podnikatele. Ekonomická diplomacie je jednou z cest, jak diverzifikovat zahraniční obchod.

ČTK