Podnikatelské subjekty evidované coby nespolehliví plátci daně z přidané hodnoty končí v exekuci desetkrát častěji. V insolvenčním řízení se objevují firmy vedené jako nespolehliví plátci čtyřikrát častěji. Pětina z nich je zatížena exekucí a na osm procent je uvaleno insolvenční řízení. Nespolehliví plátci se často koncentrují na tzv. virtuálních adresách. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF na základě dat portálu Informaceofirmach.cz.

Přes 81 procent nespolehlivých plátců DPH jsou obchodní společnosti s ručením omezeným, fyzické osoby po podnikatelé tvoří 12 procent. Takřka 15 procent nespolehlivých plátců DPH disponuje ve výkonné pozici osobou, která má bydliště registrované na městském úřadě a 17 procent je předlužených.

Dvě pětiny evidovaných nespolehlivých plátců neuveřejňují bankovní účet v registru plátců DPH a 76 procent včas nezveřejňuje účetní závěrku. Podle vedoucího datového oddělení CRIF Jana Ciklera lze obecně říci, že u nespolehlivých plátců DPH je minimálně pětkrát vyšší šance, že se u nich vyskytne další závažná negativní informace, než je tomu u zbytku trhu.

Nespolehliví plátci DPH rovněž často využívají tzv. virtuální adresy. Jedná se například o pražské adresy Kaprova 42/14, kde je evidováno 217 nespolehlivých subjektů, Rybná 716/24, kde sídlí 145 subjektů, nebo na náměstí Svobody 93/22 v Brně, kde je evidováno 97 nespolehlivých plátců. Mezi subjekty sídlící na těchto adresách existují vazby jak ze strany statutárních orgánů, tak i přes dozorčí rady nebo další majetkové vazby.

Třetina nespolehlivých plátců se generuje ze tří podnikatelských odvětví: ve zprostředkování velkoobchodu a velkoobchodu v zastoupení (13 procent), ostatních profesních, vědeckých a technických činnostech (10 procent) a v pronájmu a správě vlastních nebo pronajatých nemovitostí (9 procent).