Podnikatelé od příštího prezidenta České republiky nejčastěji očekávají podporu tuzemské podnikatelské aktivity v zahraničí, realizace zahraničních misí a otvírání nových trhů. Důležité je pro ně také to, aby na Hradě úřadoval vzdělaný a sečtělý člověk. Měl by podle nich zastávat národní zájmy, zvládat diplomatické chování a dobré způsoby. Vyplývá to z výsledků ankety mezi téměř sedmi sty podnikateli, kterou zveřejnila Hospodářská komora.

Podle ankety, které se zúčastnilo 667 respondentů, nejvyšší počet podnikatelů, 37 procent, od nového prezidenta žádá otvírání nových trhů a vedení podnikatelských misí. „České firmy jsou v dobré kondici a chtějí exportovat i objevovat nová teritoria, což výsledky šetření potvrdily,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý a doplnil, že podnikatelé si přejí prezidenta, který jim brány do dalších zemí pomůže otevřít. Na druhém místě se umístila legislativní funkce prezidenta, když vetování zákonů a ovlivňování důležité legislativy uvedlo coby prioritu 34 procent dotazovaných.

Podnikatelé rovněž vybírali pět nejdůležitějších charakteristik příští hlavy státu. Vzdělání, respektive sečtělost a široký rozhled jsou stěžejními vlastnostmi pro 69 procent byznysmenů. Reprezentativnost osoby prezidenta se s 51 procenty umístila na druhé příčce. Ze zúčastněných podnikatelů 40 procent shodně volilo následující tři charakteristiky: zastávání národních zájmů, diplomatické chování a dobré způsoby. Z pohledu podnikatelů naopak není klíčovým ukazatelem věk, životospráva nebo třeba zkušenosti s podnikáním.

Na otázku, koho si pro příští prezidentské volební období přejí na Pražském hradě, 28 procent podnikatelů odpovědělo, že by v blížící se volbě dali hlas Jiřímu Drahošovi. V rámci velkých firem nad 250 zaměstnanců by pro něj hlasovalo dokonce přes 40 procent dotazovaných.

Druhý s 20 procenty se podle podnikatelů umístil Miloš Zeman, který se těší největší podpoře mezi živnostníky a mikrofirmami do deseti zaměstnanců, mezi kterými pro něj hlasovalo 26 procent podnikatelů. Třetí místo obsadil s 12 procenty Mirek Topolánek, který má nejčastěji podporu podnikatelů z malých firem zaměstnávajících 11 až 50 osob, a to více než 17 procent. Pětina zúčastněných podnikatelů zatím stále není rozhodnuta, koho v prezidentské volbě zvolí.