Investici do zlata nebo stříbra by aktuálně preferovalo devětadvacet procent lidí, již nejsou spokojeni se svým aktuálním spořením. Ve stejném období loňského roku se takto vyjádřilo patnáct procent obyvatel. Do zlata nebo stříbra reálně investuje asi sto tisíc Čechů. Vyplývá to z šetření agentury NMS pro Golden Gate CZ, kterého se zúčastnilo tisíc dotazovaných.

Investici do drahých kovů v rámci spoření upřednostňují lidé mladší 55 let (především muži) s čistými měsíčními příjmy domácnosti nad 40 tisíc korun, kteří si měsíčně odkládají přes dva tisíce. Nespokojenost s výnosy svého spoření vyjadřuje více než třetina dotazovaných, zároveň ale nevědí, jakým způsobem stávající situaci řešit. Třetina nespokojených sama nechce nic měnit, a zbytek je naopak se svým spořením spokojen.

Třetina Čechů upřednostňuje spoření prostřednictvím spořicího účtu, necelých třicet procent respondentů by zvolilo pro spoření drahé kovy, 14 procent by preferovalo penzijní připojištění, 11 procent stavební spoření a 16 procent zmínilo jinou formu spoření.

Loni na jaře se v rámci stejného průzkumu 40 procent respondentů vyjádřilo, že by byli ochotni změnit formu spoření, nicmene aktivně se o toto téma nezajímali. Způsob svého spoření nechtělo měnit 35 procent dotazovaných. Čtvrtina Čechů se zajímala o to, jakou cestou je možné spořit výhodněji, případně už ji našli.

Nejčastěji si Češi měsíčně odkládají dva tisíce korun. Takřka každý druhý člověk nespoří nic, jedná se zejména o lidi s nižšími příjmy a vzděláním.