Každým rokem se u nás uskuteční až sto tisíc realitních transakcí, přičemž nezanedbatelnou část z nich tvoří prodej bytů či domů. Přestože pořízení nemovitosti je vysoká investice, nevěnují kupující dostatečnou pozornost kvalitě a technickému stavu kupovaného objektu. Zatímco v zemích západní Evropy by si kupující nekoupil žádnou nemovitost bez dokumentu dokládajícího její předchozí důkladné prověření, v České republice se tak děje pouze v jednom případu ze sta.

„Je poměrně zarážející, jak se Češi takřka vůbec nezajímají o to, co si kupují. A u tak nákladných investic, jako je pořízení domů či bytů, obzvlášť,“ říká Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space, která pro své klienty realizuje certifikaci budov pod značkou „PROVĚŘENÁ NEMOVITOST“. Tato služba spočívá v důkladné prohlídce objektu, prověřování všech technických parametrů i nemovitosti jako celku, včetně fyzické kontroly a opotřebení, i s velice podrobnou fotografickou dokumentací. „Naším cílem není hledat pouze vady či nedostatky za každou cenu, ale skutečně a detailně prověřit a popsat stav nemovitosti. Děláme při tom maximum možného, aby klient věděl, v jakém stavu se nemovitost skutečně nachází. Při kontrole nám vůbec nepřísluší posuzovat hodnotu nemovitosti, a hledat tak podněty pro to, aby kdokoli další mohl tyto argumenty primárně zneužít pro stanovení slev. My prověřujeme technický stav a ostatní je záležitostí prodávajícího a kupujícího,“ dodává Lošťák.

Podle něj je zarážející, jak se Češi vůbec nezajímají o stav nemovitosti, kterou si chtějí koupit. „Češi si obecně myslí, že všechno vědí nejlíp, a na odborníky, kteří jim nabízejí specifickou službu postavenou na odbornosti a kvalitě, hledí s nedůvěrou. V západní Evropě je to přitom přesně naopak. Tam si nikdo nekoupí dům bez podrobné technické kontroly jeho aktuálního stavu. Přesto už i u nás začíná přibývat lidí, kteří si uvědomují důležitost stavu a kvality domu, který si chtějí koupit,“ říká Lošták.

Certifikát „PROVĚŘENÁ NEMOVITOST“ je odborně garantovaným dokumentem na podkladě znalostí z oblasti pozemních staveb. Právě takový dokument by se přitom s průkazem energetické náročnosti budovy měl využívat k ochraně práv prodávajícího a ke splnění povinnosti informovat o všech právních okolnostech spjatých s prodávaným objektem kupujícího, což by mělo být i součástí ujednání podkladů při prodeji domu či bytu.