Pětačtyřicet procent lidí v České republice plánuje si v letošním roce pořídit finanční půjčku. Informace vyplývají z průzkumu, který si nechala zpracovat finanční společnost Essox od firmy Ipsos. Nejvíce Čechů plánuje finanční půjčku využít na financování nákupu nemovitosti nebo automobilu, případně na jiné investice spojené s bydlením a nemovitostmi. Naopak půjčkám na elektroniku nebo domácí spotřebiče respondenti nakloněni nejsou.

Podle generální ředitelky společnosti Essox Jany Hanušové je chuť spotřebitelů půjčovat si dána i stávající situací na trhu finančních služeb, kdy je v České republice vysoká konkurence poskytovatelů úvěrů, která udržuje dosud nejlepší podmínky úvěrů pro spotřebitele.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že přibližně jedenáct procent respondentů si v letošním roce plánuje půjčit na běžné výdaje formou kreditní karty či kontokorentního úvěru. Nicméně čeští spotřebitelé jsou jen málo ochotni zadlužovat se kvůli nákupu domácích spotřebičů nebo elektroniky, ať už jde o chytré mobilní telefony, tablety, nebo počítače.

Podle České národní banky dosahovaly závazky českých domácností vůči bankám v tuzemsku na konci minulého roku 1,535 bilionu korun, přičemž nejčastěji si české domácnosti půjčují na bydlení. Úvěry na bydlení se na celkovém objemu dluhů tuzemských spotřebitelů podílejí zhruba třemi čtvrtinami. V posledním měsíci loňského roku se průměrná sazba u hypoték zvýšila z listopadových 2,15 procenta na 2,19 procenta. Analytici a odborníci z oboru předpokládají, že na konci roku se hypoteční sazby budou pohybovat okolo tří procent. Růst úročení úvěrů naznačuje i čtvrteční krok České národní banky, která zvýšila úrokové sazby.