Vláda snížila navrhovanou sazbu daně z příjmů pro vysokopříjmovou skupinu obyvatel na třiadvacet procent. Oproti předchozímu návrhu snížil kabinet v demisi tuto navrhovanou sazbu daně o jeden procentní bod. Návrh sazby daně z příjmů pro občany s nižšími příjmy ponechal kabinet beze změny na devatenácti procentech. Sazby daně z příjmů by tak měly klesnout u obou skupin daňových poplatníků. Opozice s nynějším návrhem nesouhlasí. Informovala o tom včera veřejnoprávní Česká televize.

Dvě nové sazby daně z příjmů mají od následujícího roku nahradit současný systém kombinující superhrubou mzdu, daň z příjmů a solidární přirážku k dani pro občany s ročními příjmy přibližně nad 1,2 milionu korun. Podle České televize v současnosti dosahuje sazba příjmové daně pro lidi s nižším příjmem dohromady 20,1 procenta a pro lidi s vyšším příjmem 23,37 procenta. V rámci původního návrhu daňových změn se počítalo se snížením daně pro lidi s nižšími příjmy a se zvýšením pro daňové poplatníky s vyššími příjmy ve srovnání s aktuální situací. V nynějším stavu by tak byla daň z příjmů, respektive její sazba, snížena u obou skupin daňových poplatníků.

V návrhu změn daňových zákonů, zaslaném začátkem února do připomínkového řízení, uvádělo Ministerstvo financí sazby daně z příjmů ve výši 19 a 24 procent. Nakonec rozhodlo o snížení sazby dopadající na lidi s vyššími příjmy na úroveň 23 procent. „My jsme to zaokrouhlili dolů, abyste nám potom neříkali, že navyšujeme daně,“ uvedl pro veřejnoprávní televizi premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO.

Opoziční strany daňové změny kritizují: „Zrušení superhrubé mzdy ano, ale snížení daní těm nejbohatším – to znamená nad 115 tisíc hrubého – je směšné. Doufám, že je to jen vtip,“ komentovala současný návrh pro Českou televizi poslankyně Kateřina Valachová z ČSSD. Předseda ODS Petr Fiala již dříve uvedl, že návrh Ministerstva financí je marketingový trik, který nepovede ke zlepšení ani zjednodušení daňového systému.