Podle dat Exportní garanční a pojišťovací společnosti se zvyšuje zájem českých exportérů o země, jako jsou Laos, Kuba nebo Ukrajina. V minulém roce pojistila tato státní společnost vývoz zboží, služeb a investice do nejrizikovějších zemí za takřka osm miliard korun, zatímco předloni šlo o šest miliard a tři sta milionů korun. Celkem společnost pojistila vývoz do třiatřiceti zemí.

K nejrizikovějším oblastem, do nichž státní pojišťovna EGAP může tuzemský export pojišťovat, spadají země zařazené OECD do 6. a 7. kategorie. Z těch čeští podnikatelé exportují například do Laosu, kde EGAP podpořil modernizaci a rozšíření vojenské nemocnice, na Ukrajinu nebo na Kubu, kam firmy vyvážejí potraviny nebo náhradní díly do strojních zařízení. Objem pojištěného exportu na Kubu se ve srovnání s rokem 2016 loni zvýšil o 70 procent, na Ukrajinu vzrostl skoro o polovinu.

V průběhu poslední dekády podpořil EGAP vývoz do rizikových regionů v součtu za 74 miliard korun. Podle generálního ředitele společnosti Jana Procházky je jednou z hlavních rolí pojišťovny podpora českých firem v zemích, které jsou pro komerční pojišťovny příliš rizikové. „To je důvod, proč se v takovýchto případech obracejí vývozci na nás. A pokud dostaneme na stůl projekt, který má smysl, tak jej rádi pojistíme,“ uvedl.

EGAP loni evidoval meziročně třetinový nárůst uzavřených pojistných obchodů za celkem 42,8 miliardy korun a podpořil tuzemský vývoz do 33 světových zemí.

Rovněž údaje České exportní banky napovídají, že malým a středním exportérům z České republiky se v posledních letech lépe daří vyvážet na nové trhy. Zatímco v roce 2013 směřovalo přibližně 40 procent vývozu podpořeného bankou do Ruska, v posledních třech letech se pořadí zemí v exportním žebříčku změnilo. Za prvním Slovenskem následují Indonésie, Ázerbájdžán, USA, Irák, Rusko, Brazílie, Kuba, Mauritius a Ostrov Man.