V České republice je aktuálně zhruba sedmdesát firem a výzkumných pracovišť, které se zapojují do vesmírných aktivit. Hlavními důvody, proč se Česko na těchto aktivitách podílí, jsou zapojení tuzemských firem do mezinárodní spolupráce, vývoj nových technologií a zakázky pro průmysl. Podle ředitele odboru kosmických aktivit na Ministerstvu dopravy Václava Kobery není dnes dobývání vesmíru ani tak soubojem politických mocností jako nutností, bez které si nelze udržet konkurenceschopnost.

Kosmické aktivity však souvisejí i s řadou aplikací a technologií, které si člověk obvykle s vesmírem nespojuje. Většina lidí si představí především vesmírný výzkum nebo lety do vesmíru, ale Kobera dodává, že sem patří i družicová navigace, družicové telekomunikace poskytující satelitní vysílání nebo pozorování Země. „I to, že si můžeme vybrat peníze z bankomatu, je umožněno synchronizací pomocí družic,“ doplnil Kobera.

Pro Českou republiku je stěžejní členství v Evropské kosmické agentuře (ESA), které Českou republiku ročně stojí osm milionů eur na povinných výdajích (další částka je ovlivněna volitelnými programy, kterých se stát chce účastnit). Díky členství se mohou firmy zapojit do mezinárodních konsorcií, jež vyrábějí družice, nosné rakety či jejich součásti. Celkově činí rozpočet na ESA v roce 2018 přes 46 milionů eur.

Podle Kobery je ESA technologickým klubem, který dává České republice obrovské možnosti. Finance, jež do něj investujeme, se nám díky principu geografické návratnosti vracejí zpět v podobě zakázek. Kosmický průmysl stojí na špičce inovací. Co se v něm prosadí, se v následujících letech objeví i na Zemi – nejprve zpravidla v leteckém průmyslu, později i v dalších odvětvích.

Tuzemský kosmický průmysl nachází uplatnění i v jiných projektech, než iniciuje ESA. Jedná se například o sérii meteorologických družic METEOSAT, provozovaných evropskou organizací EUMETSAT. V minulém roce se české podniky podílely rovněž na vývoji průmyslové nanodružice VZLUSAT-1. Testovaly například kompozitní materiály, miniaturizovaný rentgenový dalekohled, štíty proti radiaci nebo vlhkostní či teplotní čidla.