V minulém roce vzrostl počet aktivně podnikajících živnostníků v České republice o deset tisíc. Pouhých devět tisíc podnikajících osob zbývá do pokoření hranice jednoho milionu. Počet podnikatelů se zvyšoval třetím rokem po sobě. O rok dříve přibylo v tuzemsku pět tisíc živnostníků (například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců), tedy o polovinu méně ve srovnání s loňskem. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení.

Nejvyšší počet lidí skutečně vyvíjejících samostatně výdělečnou činnost je evidováno v Praze, a to 176 tisíc, na druhém místě je kraj Středočeský se 137 tisíci podnikateli a třetí kraj Jihomoravský, kde podniká 109 tisíc lidí. Počet osob, které mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, se loni zvýšil o čtyři tisíce na 582 tisíc. Počet lidí, kteří ji evidují jako činnost vedlejší, vzrostl o pět tisíc na 409 tisíc.

Předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček považuje za důležité, že roste počet jak živnostníků z činnosti hlavní, tak z činnosti vedlejší. Po dlouhé době se tak podle něj obrací trend, kdy rostlo množství podnikatelů pouze na vedlejší poměr, což je podle jeho názoru důležitý obrat. Noví podnikatelé totiž začínají věřit, že je živnost dokáže uživit a nemají ji pouze coby doplněk k běžnému zaměstnání. Obecně je rovněž důležité, že navzdory tomu, že je v ČR nejvíce živnostníků na počet obyvatel v Evropě, zájem o malé podnikání neopadá.

Zálohy na důchodové pojištění mělo na konci loňského září povinnost odvádět 686 tisíc osob samostatně výdělečně činných, což bylo meziročně o devět tisíc živnostníků více. Pojistné na nemocenské pojištění, které je u OSVČ dobrovolné, odvádělo stejně jako o rok dříve 91 tisíc lidí.

V České republice mají živnostníci na ekonomiku země největší vliv ze zemí Evropské unie. Menší firmy do devíti zaměstnanců mají více než 95procentní podíl na celkovém počtu podniků u nás. Jsou tak vůbec největším zaměstnavatelem, když zaměstnávají více než třetinu všech pracujících v České republice.