Mladým lidem chybí podle většiny Čechů před vstupem na pracovní trh dostatečná praxe. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury Ipsos pro sdružení firem Byznys pro společnost. Celkovou úroveň vzdělání ale více než polovina lidí hodnotí kladně.

Úroveň vzdělání v Česku ohodnotilo jako vysokou, nebo velmi vysokou 53 procent účastníků průzkumu. Zhruba devět desetin dotázaných ale vytklo českému školství, že mladí lidé nemají před vstupem na trh práce dost praktických zkušeností v oboru.

Ve školách by měli působit vyučující či jiní odborníci, kteří mají zkušenosti z praxe, míní většina lidí. K výuce by také měly být podle asi tří čtvrtin lidí využívány praktické příklady a měly by se rozšiřovat možnosti stáží a brigád pro studenty ve firmách. „Je důležité, aby se firmy podílely na koncepci vzdělávání, ale současně je důležité, aby byly firmy připraveny na mladé – například v nabídce flexibility práce či umožnění sladění osobních hodnot s firemními,“ uvedla v tiskové zprávě předsedkyně Byznysu pro společnost Pavlína Kalousová.

Dvě pětiny dotázaných také zdůraznily význam výuky cizích jazyků. Jen zhruba třetina lidí považuje za důležité pro přípravu na praxi používat při výuce výpočetní techniku a moderní technologie.

Přitom třeba mluvčí operátora O2 Hany Farghali v souvislosti s průzkumem uvedl, že O2 vidí ve znalosti digitálních technologií u absolventů nedostatky. „Jako čím dál palčivější problém vnímáme, že ze škol vycházejí lidé bez základní digitální gramotnosti. Jedna věc je digitální technologie vlastnit, a druhá je umět je správně využívat,“ uvedl. Společnost O2, která zaměstnává v Česku tisíce lidí, proto podle něj podporuje třeba vzdělávání v zabezpečení digitálních technologií.

Průzkum prováděl Ipsos od 19. do 22. února prostřednictvím online dotazníků. Průzkumu se zúčastnilo 1 006 obyvatel Česka ve věku od 18 do 65 let.

ČTK