Sněmovna v úvodním kole podpořila návrh ODS na opětovné zvýšení hranice příjmů podnikatelů pro využití výdajových paušálů z nynějšího jednoho milionu na dva miliony korun. S návrhem ODS již dříve vyslovila nesouhlas vláda. Argumentovala tím, že by podnikatelům administrativy neubylo a veřejné rozpočty by přišly o peníze. Poslanec ANO Milan Hnilička nejprve navrhoval předlohu zamítnout, návrh poté ale stáhl.

Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání. Ze svých příjmů odečtou jako výdaj částku stanovenou příslušným paušálem. Paušály se tak nyní dají využít jen u příjmů do milionu korun, když snížení hranice ze dvou milionů na tuto částku schválila Sněmovna v minulém volebním období za koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Občanští demokraté původně ve svém volebním programu předpokládali úplné zrušení limitu. „Největším problémem malého podnikání je administrativa a nestabilita právního prostředí,“ řekl zástupce předkladatelů Vojtěch Munzar (ODS). Uvedl také, že výdajové paušály nenutí živnostníka do daňových optimalizací. „Nemusí tak být po nocích účetní,“ poznamenal. Argumentoval i tím, že odhadovaný výpadek zhruba jedné miliardy korun nepředstavuje ani jednu desetinu procenta příjmů státního rozpočtu. „Pokud to projde, státní rozpočet to téměř nepocítí, ale desítky tisíc lidí budou mít jednodušší život,“ dodal poslanec.

Návrh podpořil za sociální demokraty poslanec Jaroslav Foldyna. Podnikatelům by měl podle něj stát vytvořit nejlepší podmínky a měl by se zaměřit spíš na velké korporace. Návrh podpořil i zástupce Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „I tento menší krok považujeme za rozumný,“ řekl.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že ministerstvo nehodlá do budoucna sahat na výdajové paušály, přestože patří mezi nejvyšší v Evropě. „Nehodláme s nimi nic dělat,“ uvedla.

ČTK