Mezinárodní konferenci při Týdnu inovací ČR, který začal včera ve Fóru Karlín, zahájila robotka Sophia. K přítomným mluvila v angličtině, česky pouze pozdravila „ahoj“. Sophia je považována ze nejvyvinutější humanoidní robotku s umělou inteligencí na světě. Od loňského roku má občanství Saúdské Arábie. Na konferenci se zúčastní několika odborných panelů, pak si s ní zájemci budou moci popovídat nebo se s ní vyfotit.

Sophia ve svém projevu zmínila dílo Karla Čapka, jeho slovo „robot“ a název „Rossumovi univerzální roboti“ z jeho díla R.U.R. Uvedla také, že je to její první návštěva v Česku a že zná několik inovací, které Česko světu přineslo, jako jsou kontaktní čočky a kostkový cukr. Její zdravice pro Českou republiku je přístupná i na internetu.

Sophia má velmi přesvědčivou mimiku, dokáže se usmívat, mrká očima, naklání hlavu a prohlíží si publikum. Má pouze horní polovinu těla a její vizáž se při vystoupeních mírně mění. Mívá například různé halenky a před zahájením konference v Praze ji na pódiu nalíčila maskérka.

Vývoj umělé inteligence naráží podle Carlo Schmida ze švýcarské iniciativy Mindfire na několik potíží. Tou zásadní může být, že „hledáme na špatném místě“. Zatímco výpočetní výkon stoupá, čehož využívají například internetové vyhledávače nebo aplikace pracující s velkými daty, nedaří se dostatečně napodobit jinou stránku lidské inteligence, a to kreativitu. Iniciativa Mindfire dala dohromady několik desítek odborníků, kteří mají na tomto tématu společně pracovat v Davosu. Podle Schmida jsou mezi nimi zastoupeni i neurovědci, filozofové či experti na etiku.

Týden inovací pořádá European Leadership and Academic Institute (ELAI). Jak uvedl jeho zakladatel Lukáš Sedláček, přivádí do Česka odborníky a inovační lídry z mnoha států, například z Izraele, Japonska, USA, Švédska a dalších zemí. Podle Sedláčka sice česká ekonomika roste, Česko má ale problém, když přijde na inovace. Jejich podpora je nízká. Konference má přinést inspiraci a propojit špičkové lidi a firmy z různých zemí.

ČTK

Zdravice humanoidky Sophie k Týdnu inovací ZDE.