Pomoci sociálnímu podnikání má za cíl projekt Sentinel, který podporuje Evropská unie. V šesti zemích včetně ČR na něj dala na tři roky dohromady pro všechny státy padesát milionů korun. ČTK to řekl ředitel Ústavu sociálních inovací Jiří Daneš. Odborníci za peníze poradí firmám, jak zaměstnávat zdravotně postižené nebo sociálně vyloučené lidi nebo jim pomohou při uskutečnění jejich nápadů pro zlepšení života postižených.

Podle místopředsedy představenstva Komory sociálních pracovníků Marka Juhy je v České republice kolem 200 sociálních podniků, které zaměstnávají kromě jiných pracovníků i sociálně znevýhodněné, například z ústavů, vězení a podobně, ale také dávají prostor k uplatnění zdravotně postiženým. Kromě toho je až dva tisíce dílen s chráněnými místy pro zdravotně postižené.

Daneš uvedl, že zájemci mohou žádat pomoc při přípravě plánu, vzdělávání zaměstnanců, u marketingu, ale i při hledání financí. „Dosud jsme měli část příprav, reálný rozjezd podpory bude v září letošního roku. Výsledkem bude, že pomůžeme novým nápadům, aby se realizovaly,“ řekl.

Jedním z nápadů může být obdoba motocyklu nebo kola pro vozíčkáře nazvaná Bikedoo. Spolu s vozíčkem vytvoří pro handicapovaného sedačku s řídítky a motorem, díky čemuž se může dotyčný lépe pohybovat. Vynálezce Martin Dolinský novinářům řekl, že projekt je teprve ve formě testování a přístroj používá jeden člověk. V budoucnu chce vyhodnotit zájem, pořizovací cena se bude pohybovat od sta do dvou set tisíc korun.

Kromě České republiky podporuje Evropská unie projekt také v Německu, Slovinsku, Maďarsku, Itálii a Polsku.

ČTK