e-news.cz - kurzy
Reklama

Realitním makléřům platíme nejvíce v historii. Je opravdu za co?

08.06.2018, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Realitním makléřům platíme nejvíce v historii. Je opravdu za co?


Ještě nikdy se neprodávaly nemovitosti v takovém množství a tempu jako dnes. Realitní trh stále není, a ještě nějakou dobu nebude, schopen uspokojit poptávku napříč regiony i typy bydlení. S tím souvisí celá řada jevů, které začínají trh negativně formovat. Jedním z nich jsou takzvané provizní nůžky, které se v letošním roce rozevřely o notný kus více. Což není pozitivní pro ty, co nemovitost kupují, ani pro ty, co ji prodávají.
Co to přesně znamená? Způsob výpočtu realitní provize se nezměnil od devadesátých let. Nejčastěji se jedná o čtyři procenta, o něž je navýšena při prodeji cena bytu nebo domu. Provize by měla pokrýt veškeré náklady realitní kanceláře spojené s hledáním vhodných zájemců a v době, kdy nabídka převyšuje nad poptávkou, má samozřejmě smysl. V situaci, jakou vidíme dnes, však vede k jedinému – prodejci prodají nemovitost za méně a kupující kupují dráž, než jaká je skutečná tržní cena.
Vyplacená výše provize roste přímo úměrně s cenou prodávaných nemovitostí, které jsou nyní na svém maximu. Zatímco před pěti lety byla její průměrná výše kolem sta tisíc, dnes je to 160 tisíc – tedy o 60 procent více. To, kolik zaplatíme, přitom vůbec neodpovídá reálně odvedené práci makléře. Poptávka nad nabídkou jasně převažuje a prodat nemovitost nikdy nebylo rychlejší a jednodušší. Navíc proč platit „přirážku“ ve výši desítek tisíc korun za prodej velkého bytu, když práce s ním je podobně jako s garsonkou?
Prostředník, který je z provize placen, dnes ve většině případů nemá přidanou hodnotu. Bez nadsázky se tedy realitní trh dostal do situace, kdy lidé dobrovolně platí makléřům nejvíce v historii za to, že pro nás udělají nejméně odborné práce. Nafotit nemovitost zvládneme sami díky smartphonům a samotná masová nabídka se stejně prezentuje online. Vzory smluv nemusí dělat zrovna realitka a případné prohlídky levněji vyjdou od specializovaných společností, kterých se i díky například AirBNB vyrojily na českém trhu desítky.
Je jasné, že taková situace nemůže trvat věčně a dříve nebo později trh zareaguje. První náznaky, že se tak děje, ostatně již máme. Výrazným způsobem se začínají měnit prodejní preference majitelů nemovitostí, kteří zcela opouštějí model zprostředkovaného prodeje. Nejvýrazněji je to vidět v metropolích. I díky tomu bude v letošním roce v České republice v přímém prodeji prodáno rekordní množství nemovitostí. Poprvé se bez makléře a bez nutnosti vyplatit provizi prodá každá pátá nemovitost. Majitelé i kupující by tak právě na provizích mohli ušetřit odhadem více než miliardu korun.
Pokud to zároveň povede ke snížení počtů makléřů tak, aby zůstali jen opravdoví profesionálové, bude to obrovská úleva pro obě strany. A situaci na trhu to jen prospěje.
Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.cz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama